Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur.

Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur dhe vazhdojnë të nxiren nga rrënojat duke vënë në angazhim mijëra trupa kërkim-shpëtimi.

Shqipëria ka nisur drejt vendeve të prekura nga tërmeti trupa të Forcave të Armatosura për ti ardhur në ndihmë vendit tonë mik Turqisë. Shumë shtete të tjera kanë ofruar ndihmën e tyre, përfshirë dhe Greqinë e Kosovën në mënyrë për ti qëndruar afër shtetit Turk në këto momënte të kësaj tragjedie kaq të madhe.

I ftuar në studion e Fax Neës në një lidhje direkte me Skype ka qenë Klodian Skrame, gjeolog, i cili do të na tregojë rreth shkaqeve dhe pasojave të këtij fenomeni natyror.

Skrame: Një goditje e tillë pritej në atë zonë, por fatkeqësisht ishte një tërmet jashtë parashikimeve pasi pritej më i vogël. Pllaka e Arabisë u përplas me pllakën e Anatolis, në të cilën vendoset i gjithë shteti i Turqisë. Lëvizja e këtyre pllakave është një lëvizje anësore me drejtim të majtë, dhe nga ky kontakt i këtyre pllakave gjenerohen tërmete. Përgjatë kësaj shkëputje ka pasur shumë tërmete në historinë antike por dhe atë të 100 vjeçarit të fundit por me magnitudë më të ulët. Ky ishte një tërmet tej mase i lartë më energji të akumuluar tej mase të madhe.

Shqiptarët janë të ndjeshme me tërmetet pas eksperiencave të hidhura, a rrezikohemi?

Skrame: Pllakat në lojë janë tre: pllaka e Arabisë, ajo e Anadolisë dhe pllaka e detit Egje.
I gjithë ky mekanizëm nuk ka të bëjë fare me ne. kanë të bëjnë shumë me Greqinë por ne kemi strukturë tjetër. Italia ka të njëjtin proces me ne. Tërmetet që ne gjenerojmë janë shumë herë më të vegjël dhe për fat të mirë magnituda maksimale në Shqipëri është 6.9. Nuk kemi rrezik.
Rrezikohemi kur preket linja e bregdetit që lidhet me Malin e Zi dhe Greqinë. Një linj tjetër që na shqetëson është pjesa që lidh Dibrën me Maqedoninë e Veriut.

Të fundit

Numri i pensionistëve u rrit, por buxheti i shtetit po shpenzon më pak

Rritja e numrit të pensioneve të pleqërisë u përshpejtua në vitin 2023, me ritmet më të larta të gjashtë...

Edhe për zgjedhjet e reja nuk do të kemi opozitë

Nga Artur Ajazi Shqipëria nuk mund të mbetet peng i asnjë ish-lideri dhe asnjë partie të shpartalluar, po ashtu dhe fatin e shqipëtarëve nuk mund...

Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan Markle. Princi Harry zgjodhi ditën...

Familja e ish presidentit amerikan John Kennedy mbështet Biden në zgjedhjet presidenciale

Më shumë se 15 anëtarë të familjes së famshme të ish-presidentit amerikan John Kennedy do të mbështesin rizgjedhjen e presidentit amerikan Joe Biden. Me këtë...

FMN ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2024

Ekonomia shqiptare do të rritet me 3.1% në vitin 2024. Me këtë parshikim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka ulur pritshmëritë që kishte 6 muaj më...

Lajme të tjera

Web TV