Turqia në zi kombëtare deri në 12 shkurt, shkon në 2600 numri i viktimave nga tërmeti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, shpall zi kombëtare deri në 12 shkurt.

Një tërmet i madh vrau më shumë se 2,600 njerëz në një zonë të Turqisë dhe Sirisë veriperëndimore të hënën, me motin e ftohtë të dimrit që vështirëson gjendjen e rëndë të mijëra të lënduarve ose të pastrehëve dhe duke penguar përpjekjet për të gjetur të mbijetuar.

Tërmeti me magnitudë 7.8 rrëzoi blloqe të tëra apartamentesh në qytetet turke dhe u shkaktoi një tjetër fatkeqësi për miliona sirianëve të zhvendosur gjatë viteve të luftës.

Lëkundjet më të rënda që goditën Turqinë këtë shekull erdhën  para lindjes së diellit në mot të ashpër dhe u pasua në orët e para të pasdites nga një tjetër tërmet i madh me magnitudë 7.7.

“Ishte si apokalipsi,” tha Abdul Salam al-Mahmoud, një sirian në qytetin verior të Atareb.

“Është shumë ftohtë dhe ka shi të dendur dhe njerëzit kanë nevojë për ndihmë.”

Katastrofa natyrore, Turqia në zi kombëtare deri në 12 shkurt.

Tërmeti i dytë ishte mjaft i madh për të rrëzuar më shumë ndërtesa dhe, si i pari, u ndje në të gjithë rajonin, duke rrezikuar shpëtimtarët që përpiqeshin të nxjerrin viktima nga rrënojat .

 

Të fundit

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

Lajme të tjera

Web TV