E bujshme/ Futbollisti i kombëtares çeke e pranon publikisht: “Jam homoseksual”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jakub Jankto, futbollisti në pronësi i Getafes, i cili është i huazuar te Sparta e Pragës, ka bërë publike këtë të hënë se është homoseksual. Me një video emocionuese mesfushori çek u ka komunikuar të gjithë ndjekësve: “Jam homoseksual dhe nuk dua të fshihem më”.

Futbollisti sezonin e kaluar ka luajtur për Getafen, klub që ka të drejtat e tij sportive. Tashmë pjesë e skuadrës çeke, ka vendosur të pranojë publikisht homoseksualitetin e tij.

“Si gjithë të tjerët, edhe unë kam pikat e mia të forta, kam dobësitë e mia, kam familjen, kam miqtë e mi, kam një punë që prej vitesh e bëj maksimalisht, me seriozitet, profesionalizëm dhe pasion.

Si gjithë të tjerët, edhe unë dua ta jetoj jetën time në liri, pa frikë, pa paragjykime, pa dhunë, por dashuri. Unë jam homoseksual dhe nuk dua të fshihem më”, – tha Jakub Jankto në një video të postuar në rrjetet sociale.

Mesazhi i Janktos, i qartë dhe i drejtpërdrejtë, është nga një person i lirë, që dëshiron të bëjë një hap përpara në një botë të futbolli ku deri më tani shumë pak kanë thyer heshtjen për këtë çështje.

Edhe pse lojtari çek nuk është futbollisti i parë që e bën publik homoseksualitetin e tij, ai është i pari që ka luajtur në La Liga.

Pa dyshim që hapi përpara i Jakub Jankto është një gjest i guximshëm.

Të fundit

Presidenca e Këshillit të Sigurimit/ Rama: Moment krenarie për gjithë shqiptarët!

“Një moment krenarie për gjithë shqiptarët”, kështu e përkufizon kryeministri Edi Rama, kryesimin e Këshillit të Sigurimit nga Shqipëria. Në një...

FOTO/ Si Brigitte Macron shpëtoi Mbretëreshën Camilla nga një incident ‘live’

Pritja e bërë nga çifti presidencial francez ndaj Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla ishte e ngrohtë. Brigitte Macron, në një gjest solidariteti femëror, “i shpëtoi” një incidet...

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në Volos. Por si duket, kaosi nuk preku vetëm në jetët e njerëzve, por edhe ato...

‘Bild’: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali

Kjo ishte një deklaratë e qartë nga shefi! Dhe sërish kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk i rezistoi dot një goditjeje ndaj Rusisë.., shkruan...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Lajme të tjera

Web TV