E rëndë/ Vëllezërit vrasin motrën, donte të krijonte një lidhje të re pas ndarjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një gjykatë gjermane dënoi të enjten dy vëllezër afganë me burgim të përjetshëm për vrasjen e motrës së tyre, sepse ata nuk e miratonin stilin e saj të jetesës ‘moderne’.

Viktima, një 34-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, e identifikuar si Maryam H., u gjet e varrosur në një kodër në rajonin jugor të Bavarisë të Gjermanisë disa javë pasi u zhduk nga shtëpia e saj në Berlin në korrik 2021.

Pamjet e sigurisë së stacionit të trenit treguan vëllezërit e saj, Yousuf dhe Mahdi H., duke hipur në një tren nga Berlini në Bavari, në kohën kur Maryam H u zhduk, duke tërhequr zvarrë një valixhe të rëndë që besohet se mbante trupin e saj.

Ajo u gjet me litar tek duart, këmbët, gojën dhe hundën dhe ekspertët i thanë gjykatës së qarkut në Berlin se ajo ishte mbytur për vdekje para se t’i prisnin fytin.

Gjykatësi Thomas Gross tha se të dy burrat, të dy në të 20-at, e kishin vrarë gruan ‘sepse ajo po tërhiqej gjithnjë e më shumë nga ndikimi kontrollues i vëllezërve’.

“Ata ia mohuan asaj këtë të drejtë, këtë të drejtë për jetë”, deklaroi Gross në vendim.

Prokurorët thanë se vëllezërit kishin kundërshtuar ‘mënyrën e jetesës pjesërisht moderne’ të motrës së tyre dhe ishin përpjekur ta ndalonin atë të kishte një lidhje të re pasi ajo u nda nga burri i saj afgan.

Avokatët mbrojtës argumentuan se Yousuf kishte vrarë aksidentalisht motrën e tij gjatë një debati dhe se Mahdi H. duhet të ecte i lirë. Por pretendimet u rrëzuan nga gjykata dhe të dy vëllezërit u shpallën fajtorë pas 42 ditësh negociata dhe marrjes në pyetje të 52 dëshmitarëve.

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV