Hapësira/ Unaza e këtij planeti xhuxh nuk duhet të jetë aty

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Astronomët kanë zbuluar një planet xhuxh në skajin e sistemit diellor që ka një veçori: është i rrethuar nga një unazë mbeturinash që është aty ku nuk duhet të jetë.

Quhet 50000 Quaoar, është një planet i vogël që bën pjesë në kategorinë e planetëve xhuxh, i zbuluar në vitin 2002. Tani, falë një serie vëzhgimesh të reja të bëra me teleskopë të ndryshëm, duke përfshirë Cheops të ESA-s (Sateliti që karakterizon ekzoplanetin), një grup astronomësh ka solli në dritë praninë e një unaze të dendur materialesh që rrethon këtë planet xhuxh dhe që po shkakton diskutim.

NË RRIPIN KUIPER. Quaoar është një planetoid relativisht i ftohtë dhe ndodhet në skajin e sistemit diellor në Brezin Kuiper, pra përtej orbitës së planetit Neptun; ka një diametër prej rreth 1110 kilometrash. Ajo ka një hënë të vogël, të quajtur (50000) Quaoar I Weywot, e cila ka një rreze prej rreth 80 kilometrash. Planeti xhuxh ndodhet në një distancë nga Dielli i barabartë me rreth 44 herë më shumë se sa midis Tokës dhe Diellit, që është 150 milionë kilometra.

Duke analizuar imazhet e marra nga teleskopët e ndryshëm, astronomët kanë vënë re një numër të caktuar “okultivimesh” në shkëlqimin e yjeve të largët, pra eklipset e dritës së yjeve që mund të shpjegohen vetëm me praninë e një unaze pluhuri rreth Quaoar. Por deri më tani nuk do të kishte asgjë të veçantë në zbulim, pasi ka raste të njohura të unazave të gjetura rreth planetëve të vegjël, siç është, për shembull, ai rreth Chariklo dhe Haumea.

Ajo që e bën unike unazën e Quaoar, megjithatë, është pozicioni i saj në raport me vetë planetin.

Lexo edhe :  Hulumtimi: Aroma e mirë ndihmon në trajtimin e depresionit

ËSHTË MBI KUFIJT! Në këtë pikë ia vlen të kujtojmë një sasi të rëndësishme astronomike që është “kufiri Roche”. Kjo është distanca minimale nga qendra e një trupi qiellor nën të cilën një trup i dytë qiellor i vogël që rrotullohet rreth tij copëtohet për shkak të efektit të ndryshimit në forcën e gravitetit. Kjo distancë varet nga rrezja dhe dendësia e trupit qiellor në fjalë. Në rast fragmentimi, materiali i prodhuar formon unaza rreth trupit të parë qiellor, në një distancë më të vogël se i njëjti kufi i Roche: ky është rasti i Saturnit, Chariklo dhe Haumea.

Megjithatë, në rastin e Quaoar, unaza e materialit është shumë përtej kufirit të Roche. Në fakt ndodhet 4,100 kilometra nga qendra e planetoidit, ndërsa kufiri i Roche për Quaoar është 1,780 kilometra larg. Se si është e mundur kjo mbetet një mister, të paktën tani për tani. Për më tepër, sipas ekspertëve, ajo unazë do të kondensohet në një hënë të vogël brenda disa dekadash.

HËNA E ARDHSHME. Shpjegon Keystone-ATS Willy Benz, profesor i astrofizikës në Universitetin e Bernës, i cili mori pjesë në zbulimin e botuar në Nature: “Me një unazë kaq të largët, ne presim që materiali të shkrihet në një hënë të vogël brenda disa dekadash. Dhe kjo thotë se supozimi i mëparshëm se unazat mbijetojnë vetëm brenda kufirit të Roche duhet të rishikohet.” Një zbulim pra që nis një sfidë të re për shkencëtarët planetarë.

 

 

 

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV