Turqia në ethet e tërmetit, goditja e fundit ngjall panik, qytetaret vrapojnë të dalin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Momente paniku janë përjetuar sërish këtë mbrëmje në Hataj të Turqisë, ku u regjistrua një tjetër tërmet i fuqishëm pas atyre të dy javëve më parë.

Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë ishte me epiqendër në Hataj, pranë kufirit të Turqisë dhe Sirisë, ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në zonat përreth.

Sipas mediave vendase, ka pasur të tjera shembje banesazh, të cilat kanë qenë dëmtuar më parë, ndërsa nuk dihet nëse ka të plagosur dhe viktima.

Por siç shihet nga pamjet, qyteraët, të cilët nuk kanë kaluar ende traumën e tërmeteve të mëparshme, janë frikësuar dhe i kanë përjetuar keq lëkundjet e sotme.

Njerëzit kanë vrapuar në rrugë dhe oborre duke u larguar nga banesat, e të tjerë janë munduar të qetësojnë të afërmit.

Autoritetet kanë nxjerrë ekipe patrullimi në terren për të parë nëse ka pasur pasoja në njerëz dhe kanë bërë thirrje që qytetarët të qëndrojnë larg objekteve.

Kujtojmë se lëkundjet vijojnë prej dy javësh, ndërkohë që tërmeti i mbrëmjes së sotme ishte më i forti pas atyre 7.7 dhe 7.9 të së hënës së 6 shkurtit.

Të fundit

Artan Hoxha: Laert Haxhiu ndante para me policët, ja lidhjet e fuqishme me autoritetet

Artan Hoxha, ka folur për Laert Haxhiun, grupi i të cilit u ekspozua për të paktën gjashtë vrasje, pas...

Hetimet ndaj Arben Ahmetajt/ VOA: Prokuroria e Posaçme paralajmëron surpriza

Në Shqipëri, burime të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar thanë të enjten se hetimet ndaj ish zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj...

Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

Historia është plot me personazhe që kanë transformuar historinë e njerëzimit. Sot bota është ajo që është falë mendimeve, ideve apo veprimeve të tyre....

Vidhnin nëpër vila ora luksoze, stoli e shufra ari, në pranga 5 shqiptarë

Policia ka arrestuar në Itali 5 shqiptarë, 1 maqedonas dhe 2 italianë, të cilët vidhin nëpër vila dhe aparta,ente, ora luksoze, stoli dhe shufra...

Dentisti i vë këllëf mbi infeksion pa bërë grafi, pacientja detyrohet të heqë dhëmballën

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë denoncim nga një qytetare për klinikën dentare “Risus” në Tiranë dhe çiftin e stomatologëve Enerjeta dhe Julian...

Lajme të tjera

Web TV