Njihuni me 11 qytetet më të shtrenjta në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një listë e Economist Intelligence Unit ka renditur dhjetë qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, duke zbuluar se si Singapori dhe Nju Jorku renditen si qytetet më të shtrenjta në botë.

Megjithatë, Tel Avivi në Izrael, Hong Kongu në Kinë dhe Los Anxhelosi në SHBA nuk ishin shumë prapa. Qytetet evropiane u shfaqën gjithashtu diku tjetër në listën e shtrenjtë, me dy qytete nga Zvicra që zënë nga një vend Cyrihu dhe Gjeneva në vendin e gjashtë dhe të shtatë respektivisht.

U shfaqën edhe qytete të tjera evropiane, si Parisi, Franca dhe Kopenhaga, Danimarkë. Sipas kësaj liste të veçantë, qytetet më të përballueshme nga më të shtrenjtat ishin nga lista më poshtë, Sydney ishte i vetmi qytet australian që hyri në listë.

Askush nuk u kursye nga vështirësitë ekonomike të vitit të kaluar, me çmimet globale që do të rriten me 8% në vitin 2022.

Disa qytete u goditën më fort se të tjerat, Karakasi në Venezuelë ka normën më të lartë të inflacionit në botë, me një 132% mbresëlënëse.

Diku tjetër, Stambolli në Turqi pa çmimet të rriten me 86 për qind, ndërsa kryeqytetet e Argjentinës dhe Iranit (Buenos Aires dhe Teherani) panë rritjen me 64 për qind dhe 57 për qind secili.

Norma globale e inflacionit urban prej 8.1 përqind ishte më e larta e regjistruar ndonjëherë nga EIU, e cila filloi të gjurmonte çmimet e mallrave dhe shërbimeve në 2002.

Të fundit

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të...

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të së enjtes. Mësohet se të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

Lajme të tjera

Web TV