Historia tragjike e 41-vjeçarit turk që humbi gjymtyrët: Rrënojat ranë mbi mua, mendova..

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Babit Babacan është një nga të mbijetuarit e tërmetit tragjik në Turqi. Për shkak të lëndimeve të rënda që mori, Babacanit iu prenë dy këmbët deri mbi gju dhe krahu i majtë mbi bërryl.

Babacani ishte në shtëpi bashkë më gruan dhe tre fëmijët e tyre në momentin që ra tërmeti.

Mësohet se ai ka qëndruar tre ditë nën rrënoja. Aktualisht ai ndodhet në spital për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, por i nevojiten para për të vendosur proteza në gjymtyrë.

Ai foli për momentet tragjike që kaloi me familjen e tij, duke thënë “Shtëpia u shemb papritur. Rrënojat ranë mbi mua, bërtita dhe askush nuk dëgjoi. Në atë moment e ndjeva se do të vdisja.

Në ditën e 3-të të tërmetit, unë bërtita ‘Jam këtu!’ ndërsa fadroma ishte duke punuar.

Ata ndaluan dhe më shpëtuan. Këmba ime e majtë ishte pak më mirë, këmba tjetër dhe krahu i majtë ishin shtypur.

I hapa sytë në spital”, ka rrëfyer 41-vjeçari.

Mjekët bëjnë me dije se pas disa muajve, Babacanit ka nevojë për vendosjen e një proteze.

“Kërkoj ndihmë nga njerëzit për protezë”, tha ai.

Të fundit

“Pse bredh, je pa burrë”/ Detaje nga krimi në familjen Musaku në Lushnjë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Lushnje, ku Behar Musaku plagosi...

Piktura e rrallë/ Skënderbeu i portretizuar nga Peter Appian

Një pikturë e veçantë e Peter Appian pasqyron hartën e botës së vitit 1553 ku në të dallohet Skënderbeu me mburojën e tij me...

Pensionet, përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi

Ndryshimet që pësoi skema e pensioneve një dekadë më parë, si rritja e moshës së pensionit, apo vendosja e barazisë, pra të një raporti...

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit pritet të japë vendim për...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Lajme të tjera

Web TV