test

Tërmetet në Turqi/ Gjeologu: Rreziku s’ka kaluar, energjia mes pllakave nuk është çliruar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjeologu Klodian Skrame, ka folur për tërmetet e fundit që kanë tronditur Turqinë. Siç theksoi ai, rreziku nuk ka kaluar ende pasi energjia e akumuluar mes pllakave tektonike nuk është çliruar tërësisht.

Ajo që kuptojmë është se midis këtyre dy pllakave kemi një energji të akumuluar që ndodhi në një çarje tektonike me gjatësi 1600 km dhe sektorë të ndryshëm të kësaj shkëputjeje po aktivizohen. Ngjarja e fundit ndodhet më afër bregdetit dhe larg zonës së tërmetit të parë por është në të njëjtin kontakt midis pllakash.

Vazhdohet të monitorohet situata. Nuk është e thënë që të ketë tërmete si ai 7.7 por nuk mund të themi se kjo energji e akumuluar midis këtyre pllakave është çliruar tërësisht. Rreziku nuk ka kaluar dhe problemi qëndron se është një zonë ku godinat janë të dëmtuara nga tre goditjet e mëdha.

Situata është kritike, mjafton një tërmet me magnitudë 5 që të bëjë të shemben tërësisht.”, tha ai.

 

Të fundit

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me...

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Lajme të tjera

Web TV