Kafe e ftohtë apo e nxehtë?! Zbuloni çfarë thonë studimet…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A ka dallime kimike midis kafesë së nxehtë dhe kafesë së ftohtë?

Sipas studiuesve në Universitetin Thomas Jefferson, jo shumë shkencë është gërmuar në këtë temë, pjesërisht sepse prodhimi i ftohtë ka qenë një tendencë më e fundit, por është diçka që ata janë përpjekur ta arrijnë deri në fund.

Dhe së fundmi, ata shikuan në mënyrë specifike rolin që luajnë pjekjet e ndryshme në rezultate.

Për studimin e tyre, studiuesit krahasuan faktorë si nivelet e aciditetit, antioksidantëve dhe kafeinës si në kafenë e ftohtë ashtu edhe në atë të nxehtë në një sërë pjekjesh nga drita në errësirë.

Është interesante se kafeina mund të jetë gjëja e parë që shumë njerëz mendojnë kur konsumojnë një filxhan kafe, por ky studim gjeti pak dallime në nivelet e kafeinës në të gjithë pjekjen ose temperaturën, përveç asaj që kafeja e nxehtë zakonisht kishte nivele pak më të larta të kafeinës sesa birra e ftohtë dhe pjekja e lehtë kishte nivele pak më të larta të kafeinës. Në vend të kësaj, dallimet më të mëdha ishin në antioksidantë dhe aciditet.

“Kafja e nxehtë nxjerr më shumë antioksidantë nga e ftohta dhe ky ndryshim rritet me shkallën e pjekjes”, shpjegoi Niny Z. Rao, hetuesi kryesor i projektit, në shpalljen e rezultateve përmes Shoqatës Amerikane Kimike.

Me fjalë të tjera, kafeja e nxehtë dukej se kishte një nivel konstant të aktivitetit antioksidues pavarësisht nga pjekja, ndërsa aktiviteti antioksidant në kafenë e ftohtë ishte pak më i ulët për pjekjet e lehta dhe vazhdoi të zvogëlohej ndërsa pjekja bëhej më e errët.

Si rezultat, në teori, Rao thotë se një kafe e nxehtë e pjekur e errët mund të jetë më e shëndetshme se një kafe e pjekur e errët e ftohtë.

Të fundit

Genoa mposht me “poker” Romën dhe zhyt në krizë verdhekuqtë

Genoa bën “poker” dhe shkatërron Romën në takimin e javës së gjashtë të Serie A. Vendasit dominuan të gjithë takimin,ndërsa...

Hoxha zbardh vrasjen/ Si Artan Tafani ekzekutoi ish-pjesëtarin e grupit të Aldo Bares

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur një nga vrasjet, ku ka marrë pjesë Artan alias Marjus Tafani, i penduari i drejtësisë që zbardhi disa ngjarje...

Artan Hoxha: Laert Haxhiu ndante para me policët, ja lidhjet e fuqishme me autoritetet

Artan Hoxha, ka folur për Laert Haxhiun, grupi i të cilit u ekspozua për të paktën gjashtë vrasje, pas rrëfimeve të Artan Tafanit.  I ftuar...

Hetimet ndaj Arben Ahmetajt/ VOA: Prokuroria e Posaçme paralajmëron surpriza

Në Shqipëri, burime të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar thanë të enjten se hetimet ndaj ish zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj...

Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

Historia është plot me personazhe që kanë transformuar historinë e njerëzimit. Sot bota është ajo që është falë mendimeve, ideve apo veprimeve të tyre....

Lajme të tjera

Web TV