BE publikon pamjet e takimit të Kurtit me Borrel dhe Lajçak në Bruksel (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Bruksel në prën 15:00 ka nisur takimi shumë i rëndësishëm mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe dy zyrtarëve evropianë, Josep Borrel dhe Miroslav Lajçak.

Siç është bërë me dije pas takimit me Kurtin, dy zyrtarët evropianë do të takohen me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe më pas do të bëhet takimi i përbashkët.

Siç dihet ky plan i ofruar nga BE me mbështetje të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është mundësia e fundit për dy vendet për arritjen e një marrëveshje dhe vendosjen e paqes mes tyre.

Ky një propozim “merre ose lëre”, ndërsa sipas analistëve ajo çka është më e rëndësishme është zbatimi që do t’i bëhet këtij projekti.

Të fundit

1 Qershori/ Berisha: Dita e më të dashurve tanë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka uruar festën e 1 qershorit me një mesazh në facebook. “Të dashur miq,...

Talenti 10-vjeçar bëhet pjesë e orkestrës së ushtrisë, performon për 1 qershorin

Në koncertin e Orkestrës së Forcave të Armatosura mbrëmjen e sotme do të ketë një instrumentist të veçantë. Ai është 10 vjeç dhe është vlerësohet si një...

Euro prek një tjetër “fund”/ Nën kërcënim të mëtejshëm nga sezoni turistik

Në rënie edhe Dollari amerikan Euro ka zbritur për herë të parë nën nivelin e 110 Lekëve. Këtë të enjte sipas kursit zyrtar të Bankës...

Humbi të dy prindërit njëkohësisht/ Gazetarja mes lotësh: Të paktën ikën të lumtur

Sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte e ftuar gazetarja e njohur e Top Channel, Alma Demiraj. Ajo bëri daljen e parë televizive...

Shkrirja e ASA/ Fuga:Buxhetet t’i fitojë me punë, dhe jo t’i marrë si llokume nga qeveria

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar ditën e sotme rreth ‘vulosjes’ së vendimit për shkrirjen e  Akademisë së Albanologjisë. Nëpërmjet një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV