E trishtë/ Ndërron jetë politikania e njohur, kryetarja e parë femër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Betty Boothroyd, kryetarja e parë grua e Dhomës së Komunave, ka ndërruar jetë. Kryeparlamentarja aktuale, Sir Lindsay Hoyle, këtë mëngjes njoftoi vdekjen e e Boothroyd në moshën 93-vjeçare.

E trishtë/ Ndërron jetë politikania e njohur, kryetarja e

“Jo vetëm që Betty Boothroyd ishte një grua frymëzuese, por ajo ishte gjithashtu një politikane frymëzuese, dhe dikush që unë isha krenare ta quaja mikeshën time.

“Ajo ishte nga Yorkshire, dhe unë jam nga Lancashire, kështu që ka pasur gjithmonë nhë rivalitet miqësor mes nesh.

Ajo i zbatonte rregullat, kishte një stil të veçantë, por për çdo ankesë e bënte me humor dhe sharm.

Të fundit

1 Qershori/ Berisha: Dita e më të dashurve tanë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka uruar festën e 1 qershorit me një mesazh në facebook. “Të dashur miq,...

Talenti 10-vjeçar bëhet pjesë e orkestrës së ushtrisë, performon për 1 qershorin

Në koncertin e Orkestrës së Forcave të Armatosura mbrëmjen e sotme do të ketë një instrumentist të veçantë. Ai është 10 vjeç dhe është vlerësohet si një...

Euro prek një tjetër “fund”/ Nën kërcënim të mëtejshëm nga sezoni turistik

Në rënie edhe Dollari amerikan Euro ka zbritur për herë të parë nën nivelin e 110 Lekëve. Këtë të enjte sipas kursit zyrtar të Bankës...

Humbi të dy prindërit njëkohësisht/ Gazetarja mes lotësh: Të paktën ikën të lumtur

Sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte e ftuar gazetarja e njohur e Top Channel, Alma Demiraj. Ajo bëri daljen e parë televizive...

Shkrirja e ASA/ Fuga:Buxhetet t’i fitojë me punë, dhe jo t’i marrë si llokume nga qeveria

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar ditën e sotme rreth ‘vulosjes’ së vendimit për shkrirjen e  Akademisë së Albanologjisë. Nëpërmjet një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV