22.5 mijë ton naftë kontrabandë nga Rusia, arrestohet kapiteni i anijes në Durrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këto janë pamjet e aksionit të policisë për sekuestrimin e anijes me 22.500 ton naftë kontrabandë që u bllokua pak ditë më parë 6 milje larg Portit të Durrësit.

Urdhri për sekuestrimin e anijes ishte firmosur më datë 24 shkurt por sekuestrimi u bë dy ditë më parë për shkak të motit të keq.

Ndërsa ditën e sotme policia ka publikuar pamjet e aksionit të sekuestrimit. Në pranga ka rënë edhe kapiteni i anijes Aleksei Smaznov me pasaportë ruse, ndërsa 22 marinarët janë në anije.

Më 20 shkurt, u bë i ditur lajmi se 6 milje larg portit të Durrësit prej ditësh ishte bllokuar nga autoritetet, anija çisternë “Grace Felix” me 22.500 ton naftë kontrabandë në bordin e saj. Anija kishte destinacion “Romano Port” ku do të shkarkonte ngarkesën për llogari të kompanisë shqiptare “Bella Gaz” me pronar Ilir Bellën.

Autoritetet doganore dhe ato policore dyshojnë se nafta është me origjinë nga Rusia, ndërsa ka dyshime se ngarkesa shoqërohet me dokumente false.

Burimet thane se anija është ngarkuar në Azerbaixhan me naftë ruse në një kohë që drejtuesi i anijes deklaron se ngarkesa është marrë në portin grek të Kallamatës nga një tjetër anije çisternë.

Të fundit

Ekzistojnë 4 lloje gjumashësh. Po ju çfarë tipi jeni?

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për personalitetin që keni, mund të jeni introvert ose ekstrovert. Ju madje mund të...

Nga e drejta e abortit për vajzat mbi 16 vjeçe, te surrogacia/ Zbardhet projektligji

Zbardhet projektligji për shëndetin seksual dhe riprodhues. Në këtë projektligj një vajzë mbi 16 vjeçe mund të vendosë vetë nëse do të abortojë apo...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Kriset marrëdhënia e Romeos dhe Heidit

Çifti Romeo Veshaj dhe Heidi Baçi, kanë debaruar me njëri-tjetrin në orët e para të mëngjesit në ‘Big Brother Vip’. Konkurrentja ishte mërzitur me...

Procesi ndaj Salianjit në Gjykatën e Apelit/ Avokati kërkon shtyrjen e seancës, arsyeja

Gjyqi në Gjykatën e Apelit për deputetin demokrat Ervin Salianji për dosjen ‘Babale’ është shtyrë sërish. Avokati i Salianjit, Ledio Braho ka bërë kërkesë...

Ironizon Agron Gjekmarkaj: Djalli ka dalë nga shishja, atë s’e kontrollon më as Rama

Deputeti demokrat, Agron Gjekmarkaj thotë se raporti i DASH për Shqipërinë është një diagnozë, ndërsa ilaçet dhe shërimin duhet ta bëjmë vetë. Në një reagim,...

Lajme të tjera

Web TV