Kupa e Botës 2026/ Zbulohet plani i FIFA-s, formati i ri i kompeticionit nuk bind

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Botërori i radhës (2026) do të zhvillohet në tri shtete: SHBA, Kanada dhe Meksikë. Kupa e Botës do të ketë në përbërje për herë të parë 48 shtete.

Me zgjerimin e skuadrave, kompeticioni më i rëndësishëm në futboll u mendua se do të luhej në fazën fillestare me 16 grupe nga 3 skuadra.

Por situata ka ndryshuar. BBC raporton se entuziazmi ka rënë në lidhje me këtë format, ndikuar edhe nga ajo çfarë ndodhi në Katar 2022.

Shumë emocione prodhuan ndeshjet e fundit të fazës së grupeve. Kombëtare të ndryshme siguruan kualifikimin në momentet e fundit në Katar.

Kështu që FIFA po mendon të bëjë prapakthehu dhe të rikthejë skemën klasike me grupe me nga katër skuadra.

Vendimi zyrtar pritet të merret në mbledhjen e këshillit të FIFA-s, i programuar për t’u zhvilluar në Ruanda (16 mars).

Të fundit

Dita nis me diell por keni kujdes orët e pasdites, ja si parashikohen temperaturat sot

Territori shqiptar vijon në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta e kalimtare gjatë orëve të paradites...

Rama-socialistëve: Mos lejoni që një dru i shtrembër t’u cënojë krenarinë për PS

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë dje u la në burg për korrupsion dhe mesazhin e tij, kryeministri Edi Rama zgjodhi t’ua drejtojë...

Arrestimet për korrupsion, opozita kërkon dorëheqjen e Manastirliut

Pas arrestimit të dy zyrtareve të Ministrisë së Shendetësisë dhe dy përfaqësuesve të një kompanie private për akuzën e korrupsionit, opozita ka kërkuar dorëheqjen...

Bardhi kundër Bashës, hap “portën” për Berishën

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së zyrtare, Gazmend Bardhi, ka lënë të hapur mundësinë për bisedime me grupimin e Berishës, me qëllim gjetjen e pikave...

Lajme të tjera

Web TV