Studimi: Ja arsyeja pse duhet të filloni të konsumoni kafe çdo mëngjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mund të thoni çfarë të duash për kafenë, fajësoni, kritikoni, por do ta gjeni gjithmonë para vetes.

Megjithatë, një studim i ri tregon se një kafe në mëngjes është e rekomandueshme.

Studimi specifik i Annals of Internal Medicine zbuloi se njerëzit që konsumojnë rreth 3 filxhanë e gjysmë kafe në ditë mund të kenë një shans më të madh për të jetuar më gjatë, pavarësisht nga sasia e sheqerit që konsumojnë në pijen e tyre.

Eksperimenti 7-vjeçar raporton se rreth 171,000 pjesëmarrës me një moshë mesatare 56 vjeç, pa probleme në zemër ose kancer, u tregua se kishin një shans 30% më të lartë për të shmangur komplikimet shëndetësore nëse konsumonin 1,5-3,5 filxhanë kafe në ditë.

Sigurisht, hulumtimi sqaron se vetëm pirja e kafesë nuk siguron domosdoshmërisht jetëgjatësi, megjithatë vazhdimisht vërehet se ul ndjeshëm mundësinë e sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore, si diabeti i tipit 2 apo Parkinson.

Të fundit

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në Volos. Por si duket, kaosi nuk preku vetëm në jetët...

‘Bild’: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali

Kjo ishte një deklaratë e qartë nga shefi! Dhe sërish kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk i rezistoi dot një goditjeje ndaj Rusisë.., shkruan...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Pranga 42-vjeçarit që plagosi efektivin, Balla: Zero tolerancë !

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar pas kapjes së Klered Bozhanaj, autorit të plagosjes me armë zjarri të policit Edlir Alleshi mbrëmjen e...

Plagosi policin në krye të detyrës, arrestohet autori 42 vjeçar

Policia vë në pranga autorin e plagosjes me armë zjarri të punonjësit të Policisë mbrëmjen e djeshme. Në vijim të veprimeve kërkimore të kryera nga...

Lajme të tjera

Web TV