U kap me 22 mijë ton naftë kontrabandë në Durrës, lihet në burg kapiteni i anijes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Durrësit ka vendosur masën arrest me burg për anijes me flamurin liberian, e cila bllokua me 24 mijë tonë naftë kontrabandë teksa dyshohet se vinte nga Rusia.

Ndërkohë që prokuroria kërkoi arrest në burg, avokatët kanë kërkuar mase sigurie arrest shtepie, që do të thotë kapiteni të qendronte në anije.

Sipas avokatit Artjon Beqiraj: “Kapiteni nuk ka bërë asnje shkelje. VKM thotë qe anija nuk duhet të lejohet të importoje nafte, jo te bllokohet. Në rastin konkret kemi të bëjmë vetëm me tentative pasi anija ishte në radë.

Kujtojmë që ditën e enjte u bë ekzekutimi i vendimit të prokurorit Drini Pali për sekuestrimin e anijes me flamurin liberian, e cila bllokua me 24 mijë tonë naftë kontrabandë teksa dyshohet se vinte nga Rusia.

Ky urdhër është firmosur me datë 24, ndërsa ekzekutimi është kryer ditën e djeshme për shkak të motit të keq, i cili ka pamundësuar kryerjen e veprimeve. Në lidhje me këtë rast është arrestuar kapiteni i anijes, ndërkohë 24 marinarët janë në anije, e cila është mbajtur nën vëzhgim të rreptë nga forcat e policisë

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV