test

“O paguaj, o vdis”/ Rilindja “lugë bosh’ për qytetarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputeti i PD Tritan Shehu, në një reagim në rrjetet sociale, thotë se “Kongresi i Shëndetësisë: është një tjetër propagandë e qeverisë.

Sipas tij një aktivitet i tillë i organizuar nga shteti, nuk ndodh në asnjë nga vendet demokratike, por vetëm në diktaturë.

Shehu thotë se këto janë aktivitete që pompohen, por në thelb janë boshe.

“Te ketij sistemi pa mjeke, qe ka si leitmotiv: “O paguaj, o vdis”!”, shkruan ai.

Postimi i plotë:

“Kongresi i Shendetesise”, propagande e vetem propagande!

Per te “sheqerosur” thelbin tragjik te sistemit tone, qe po katandiset pa mjeke….

“O paguaj, o vdis!”

Tipike kjo per Rilindjen, “luge bosh’ per qytetaret, vetem propagande.

Njelloj ky Kongres me “si motren” e tij, “Konferencen  kombetare te mjekesise shqiptare”, te realizuar nen kujdestarine e Adil Carcanit me 1989.

U organizua atehere per te fshehur mbas propagandes gjendjen katastrofale te shendetesise se atyre viteve te fundit te komunizmit.

Sot eshte nen Ramen, por nuk ka shume ndryshim nga atehere, kthehemi mbrapa ne realitete, kohe, “zakone” e qellime!

Ne kete “Kongres te shendetesise”, te organizuar nga Ministria e Shendetesise ne 2-3 dite do te flitet per gjitheshka, qe lidhet me mjekesine e shendetesine!!

Kjo do te thote qe ne te vertete nuk do te flitet e aq me shume nuk do te konkludohet per asgje.

Megjithe shpenzimet ne kurriz te sistemit tone me varferi afrikane, kohen, energjite e humbura.

Nje aktivitet i ketij lloji, “universal”, i organizuar nga shteti, nuk ndodh ne asnje nga vendet demokratike, vetem ne diktaturat, si propagande “gebelsiane”!

Po, kudo ne bote edhe tek ne, zhvillohen me shumice Konferenca, Kongrese, Simpoziume shkencore, sektorialete, si te Kardiologjise, Kirurgjise, Anestezise, etj, etj, te organizuara nga shoqata, grupe shkencore a profesionale etj.

Lexo edhe :  Dalin PAMJET nga tuneli i Llogarasë, Rama zbulon datën kur hapet

Por nje i tille, eshte vetem model anakronik, rregjimesh!

Megjithate te tilla aktivitete pompoze, por bosh ne permbajtje e impakte, njelloj si me 1989, nuk ja “embelsojne” dot njerezve realitetin tone te hidhur te sistemit.

Te ketij sistemi pa mjeke, qe ka si leitmotiv:

“O paguaj, o vdis”!

 

Të fundit

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë....

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Kylie përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner është përlotur pas komenteve negative që ka marrë për pamjen e saj. Në episodin e ri të sezonit 5 të “The Kardashians”,...

Dumani e Kraja hetojnë Metën dhe Berishën/ I dërguari i Blinken shkon në SPAK

Koordinatori për Anti-Korrupsionin Global Richard Nephew ishte sot në godinën e SPAK për të parë nga afër në veprim institucionet gjyqësore shqiptare, mes tyre dhe atë...

Lajme të tjera

Web TV