test

Kim uron 7 Marsin në një mënyrë të veçantë, ja fotoja e pazakontë që publikon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka uruar 7 Marsin, ditën e mësuesve në një mënyrë të veçantë.

Ajo ka postuar një foto me mësuesen e saj McGuire të viteve më parë. Kim shkruan se me mësuesen e saj ka mbajtur kontakte gjatë shumë viteve nëpërmjet letrave. Mësuesja McGuire madje disa ditë më parë ka qenë në Shqipëri, ku është takuar dhe me ambasadoren Kim.

“Për zonjën McGuire dhe të gjithë mësuesit e tjerë: Faleminderit që na edukuat, që ishit të sjellshëm dhe të durueshëm, që na mësuat të mendojmë, na inkurajuat të ëndërrojmë dhe të punojmë për to”shkruan Kim ndër të tjera.

Postimi i plotë i Yuri Kim:

Në #ditaemesuesit #TeachersDay , dua të shpreh vlerësimin për të gjithë ata që ia kanë kushtuar jetën #mësimdhënies.

Mendoj për mësuesen time, znj. McGuire, e cila ishte mësuesja ime në klasën e 8-të në shkollën St Anthony në #Guam. Shumë kohë pasi ajo dhe burri i saj u larguan nga ishulli ynë, ne qëndruam në kontakt me letra.

Ajo erdhi për të më vizituar në Shqipëri disa javë më parë. Ishte një nder i veçantë për mua që isha në gjendje ta tregoja atë rreth këtij vendi të mahnitshëm. Ndërsa ajo ishte këtu, vendosëm të takoheshim me disa nxënës të klasës së 8-të dhe mësuesit e tyre në @muzeu_kombetar_i_arsimit_korce .

U tregova letrat dhe kartat që më kishte dërguar zonja McGuire gjatë viteve. Mësuesesja ime u befasua kur zbuloi se unë kisha mbajtur secilën prej tyre. I rritur në një ishull në mes të Oqeanit Paqësor, i ruaja letrat e zonjës McGuire që përshkruan jetën në Nju Jork, Dakotën e Veriut, Teksas etj. – ato më bënë të mendoj për atë që shtrihej përtej horizontit të ishullit tim, më bëri imagjinoni se çfarë mund të bëj dhe ku mund të shkoj në botë.

Lexo edhe :  Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Për zonjën McGuire dhe të gjithë mësuesit e tjerë: Faleminderit që na edukove, që ishe i sjellshëm dhe i durueshëm, që na mësove si të mendojmë, që na inkurajon të ëndërrojmë të mëdha dhe kërkojmë të punojmë shumë.

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV