Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • “Sikur të pikturonin shijet e mia”: arti i ushqimit të burgut zbulon jetën brenda

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Një grup arti në burgun Pentonville ka prodhuar një broshurë që tregon se si të burgosurit privohen nga liria bazë, por e thellë për të ngrënë si të duan.

  Nga Guy Atkins

  Ahmed M po mbante një fjalim para anëtarëve të grupit të artit të burgut Pentonville. Bëhej fjalë për ushqimin e burgut. “Ata thonë se një fotografi flet një mijë fjalë,” tha ai. “Sikur shijet e mia të mund të pikturonin një pamje. Të qenit një hams i madh e ka bërë ushqimin një problem për mua në burg. Para se të mbërrija këtu, për herë të dytë, kisha frikë se sa peshë do të humbisja.”
  Kur Ahmed M mbaroi së lexuari tekstin e tij, dhoma e artit në Pentonville shpërtheu. I rrethuar nga mure arti të bëra nga anëtarët e kaluar, grupi brohoriti aq fort sa Ahmedi nuk mund të mos buzëqeshte. Javën e kaluar, grupi i artit e kishte ofruar vullnetarisht për të shkruar hyrjen e “Ne jemi çfarë hamë”, një broshurë mbi ushqimin e burgut, për të cilën grupi kishte punuar për muaj të tërë. Shkrimi i këndshëm dhe lirik i Ahmedit ishte pjesa e fundit e punës e nevojshme për projektin. Me më shumë se 50 vepra arti të përfunduara, një listë të gjatë citatesh të dakorduara dhe përfshirjen e fotografive të sinqerta të serverit të krahut të tyre, grupi kishte nxjerrë atë që në një moment dukej e pamundur.
  Në fund të vitit 2021, Muzeu i Londrës i kërkoi grupit të kontribuonte në London Eats, një program njëvjeçar i cili synonte të mblidhte materiale nga njerëzit në të gjithë Londrën mbi temën e ushqimit. Grupi i artit pranoi të merrte pjesë, por bëri një sërë kërkesash. Ata do të kontribuonin me vepra arti për aq kohë sa mund të jepnin një rrëfim të ndershëm të ushqimit në Pentonville; muzeu do të paguante për materialet e tyre të artit; arti duhet të bëhet publik përfundimisht; dhe anëtarët mund të kërkojnë kërkime për të ndihmuar me artin e tyre, për të kompensuar mungesën e aksesit dixhital. Me ndihmën e ekipit të shkëlqyer arsimor të burgut, grupi arriti të prodhonte një botim bindës, i cili tani është i disponueshëm në faqen e internetit të Muzeut të Londrës. Të vendosur për të nxjerrë në pah kushtet të cilave shoqëria rrallë i kushton vëmendje, puna e tyre flet fuqishëm si me imazhe ashtu edhe me fjalë.
  Në “Leximi i një libri” të Ahmed G, një kacabu i vizatuar me mjeshtëri pushon në një nga pjatat plastike blu të burgut. Insekti po merr kopjen e broshurës së grupit, ndërsa biseda të furishme ndodhin rreth tij për ushqimin në Pentonville. Nuk është i përshtatshëm për konsum njerëzor në plan të parë diçka të ngjashme me mikrobet: tualeti i qelisë së artistit Paul, nganjëherë destinacioni i menjëhershëm për ushqimin e burgut. Në mure, mbishkrimet ofrojnë reagime të drejtpërdrejta për kohën e tij në burg.
  Në Pentonville, ushqimi merr një nivel të lartë rëndësie, duke pasur parasysh botët e vogla fizike që njerëzit duhet të banojnë. Shumica ndajnë një qeli 12 me 8 ft midis dy të burgosurve. Për gjashtë javët e projektit të kaluar nën një bllokim Covid, ata u kufizuan në këto qeli për më shumë se 23 orë në ditë. Siç shpjegon Ahmed M, ushqimi është “një pjesë thelbësore e ditës së një personi. Ajo që hamë përcakton se si na ecën dita dhe si ndihemi”. Megjithatë, sipas grupit, ushqimi i burgut është aq i varfër, dhe koha e shërbimit është kaq e çuditshme, saqë njerëzit me para të mjaftueshme heqin dorë nga ushqimi i ofruar. Ata përdorin fonde nga jashtë ose nga punët e burgut për të blerë përbërës nga burgu, të cilët i gatuajnë në kazanët e qelisë së tyre.
  Ndërsa gatimi ofron momente komuniteti për disa, ai gjithashtu e ndan popullsinë e burgjeve në ata që kanë mundësi të gatuajnë për veten e tyre dhe ata që nuk munden. Për të burgosurit vulnerabël, uria mund të çojë lehtësisht në borxhe dhe rrezikun e dhunës. Për më tepër, qelitë e vogla nuk janë vende të përshtatshme për të gatuar: parazitët janë të përhapur në të gjithë territorin e vjetër të burgut; Tualetet e qelizave mbulohen vetëm me perde të lirshme, nëse fare.
  Në fillim të projektit, ushqimi dukej një temë neutrale, nëse jo e mërzitshme, për grupin për t’u shqyrtuar. Por në mënyra të ndryshme, çdo anëtar i grupit tregoi se ishte thelbësore në përvojën e tyre të burgut. Me artin e tij ëndërrimtar dhe kthesat poetike të frazave, kontributet e Human theksojnë me shkathtësi rëndësinë emocionale të ushqimit. “Erërat e njerëzve që gatuajnë në qelitë e tyre më bëjnë xheloz”, shkruan ai. “Kur nuhat peshkun, mendoj për shtëpinë.”
  Nga ana e tij, MPB nxjerr në pah se si ndryshon bota materiale në një mjedis burgu. Një kazan standard, vëren ai, bëhet një objekt i shenjtë. Ndërkohë, në pikturën e tij të vdekur, Ushqim për Mendim, dy buburreca të tjera shkojnë drejt furnizimeve të tij ushqimore.
  Inspektimet e Pentonville kanë bërë prej kohësh të qartë nevojën për më shumë para të qeverisë për t’u shpenzuar atje. Një raport i vitit 2022 e përshkroi burgun si, “një relike të hershme viktoriane, me krahë klaustrofobike dhe një infrastrukturë fizike të shkatërruar që kërkon riparim dhe rinovim të vazhdueshëm për të përmbushur standardet më themelore të mirësjelljes”. Unë do të argumentoja se broshura e grupit bën një rast edhe më urgjent dhe shqetësues për ndryshim. Nëpërmjet artit dhe teksteve të tyre, burrat kërkojnë që ju të ndjeni pasojat fizike dhe emocionale të refuzimit të shoqërisë për të pranuar realitetin e jetës së burgut.

  Lexo edhe :  U nda nga bashkëshorti para dy vitesh, Rudina Hajdari rigjen dashurinë!

  *Guy Atkins është një studiues arti në Londër/ Burimi: theguardian.com

  Të fundit

  Kopjoi Hailey-n? Të gjithë sytë te varësja e Selenës me shkronjën “B”

  Selena Gomez festoi dje 32-vjetorin e lindjes dhe dedikimet nga fansat e saj kanë qenë të pafundme. Ylli i “Lose...

  Trendi i ri në Tik Tok, e reja vdes në “live” pasi hëngri për 10 orë rresht

  Influencerja 24-vjeçare kineze Pan Xiaoting ka vdekur teksa po hante “live” në rrjetet sociale. E reja njihej si “Mbretëresha e mukbangut”, një term që...

  Ryan Reynolds zbulon emrin unik të fëmijës së katërt me Blake Lively

  Ryan Reynolds më në fund ka zbuluar emrin e fëmijës së katërt të tij me gruan Blake Lively. Emri është Olin! Ylli i “Deadpool &...

  13 vjet nga vdekja e Amy Winehouse, zëri i mrekullueshëm i saj, alkooli dhe ‘Klubi 27’

  Më 23 korrik 2024, bëhen 13 vjet nga vdekja e Amy Winehouse, këngëtares dhe kantautores britanike që la gjurmë të pashlyeshme në industrinë e...

  Plot 67 ushtarë në ekipin e Zvicrës në mesin e 128 sportistëve në Lojrat Olimpike

  Në mesin e 128 sportistëve të Zvicrës që do të paraqiten në Lojërat Olimpike në Paris, janë plot 67 sportistë që në të njëjtën...

  Lajme të tjera

  Web TV