Formula 1/ Lewis Hamilton i “inatosur” me skuadrën Mercedes: “Nuk më dëgjuan”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mercedesi ka qenë një ndër surprizat negative të fillimit të Botërorit në Formula Një. Në të vërtetë shefi i skuadrës Toto Wolf në një farë mënyre kishte paralajmëruar se makinat W14 nuk ishin në të njëjtin nivel me Ferrarin dhe Red Bull, por realiteti që shfaqi gara e parë në Bahrein ishte edhe më i keq.

Ish-dominuesit e çmimit për konstruktorë nga 2014 deri në 2021, edhe në këtë 2023 po “zvarriten”, e madje u arritën e u kaluan edhe nga Aston Martin, duke qenë se si George Russell ashtu dhe Lewis Hamilton iu desh ta mbyllnin garën pas Fernando Alonsos.

Hamilton e mbylli me plot 50 sekonda diferencë nga fituesi i garës Verstappen që bëri të dridhet edhe Ferrari. Zhgënjimi është i madh te skuadra nga Shtutgart pasi vitin e kaluar Mercedesi ishte skuadra që u rrit më shumë gjatë sezonit, në tentativën për të ngushtuar hendekun me Red Bull dhe Ferrari, duke ngritur pritshmëritë se këtë viti muzika do të ndryshonte.

Gjërat gjithsesi nuk shkuan kështu, pasi këtë herë Hamilton ishte edhe më i ngadaltë se në nisjen e sezonit të kaluar, një e dhënë kjo shqetësuese për teknikët në Shtutgart.

Lewis Hamilton nuk e ka fshehur zhgënjimin e madje edhe nervozizmin, pasi në një podcast të BBC teksa komentonte disfatën në Bahrein u shpreh se te Mercedes nuk e kanë dëgjuar. 7 herë kampioni i botës deklaroi se ai e dinte shumë mirë se për çfarë kishte nevojë makina në këtë sezon të ri.

“Kishte gjëra që ua thashë vitin e kaluar. Ju kam dhënë kaq shumë makinave në jetën time, e di se për çfarë ka nevojë dhe për çfarë nuk ka nevojë një njëvendëshe. Mendoj se bëhet fjalë për të marrë përgjegjësinë dhe ta pranojnë duke thënë; ‘E di, nuk të dëgjuam, nuk jemi aty ku duhet dhe na duhet të punojmë’.

Lexo edhe :  Pochettino nis operacionin “fshesa”, Broja dhe disa lojtarë drejt largimit nga Chelsea

Gjithsesi më pas Hamilton kërkoi të mbetet konstruktiv duke shtuar;

“Gjithsesi ne jemi disa herë kampionë, nuk ja dolëm në 2022 dhe këtë vit se kuptova se çfarë nuk funksionoi, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëjmë mirë duke ecur përpara në sezon e sipër”.

Të fundit

Vrau 12 vite më parë Ilir Rexhepin, Mihal Toshi meret i pandehur, e tradhtoi ADN

Elton Qyno Mihal alias Mirgen Toshi, wshtw marw i pandehur pwr njw vrasje tw kryer 12 vite mw parw nw...

Inteligjenca artificiale që zbuloi një antibiotik të ri, në dy orë

Një AI i MIT gjeti mes 7000 ilaçeve të reja potenciale një antibiotik efektiv kundër Acinetobacter Baumannii, një superbakter spitalor. Një inteligjencë artificiale e zhvilluar...

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, pritet me ceremoni zyrtare nga Begaj

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, Katalin Novak. Ajo është pritur me ceremoni zyrtare nga presidenti Bajram Begaj. Pas takimit që do të kenë kokë...

Veliaj publikon videon e veçantë me të birin: Gëzuar 1 Qershorin të gjithë fëmijëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka uruar 1 qershorin të gjithë fëmijëve. Teksa ka publikuar një video duke luajtur me të...

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe...

Lajme të tjera

Web TV