Vendi ‘pushtohet’ nga moti i keq/ Përmbyten disa lagje në Lezhë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Reshjet e dendura te shiut me intensitet të lartë kanë krijuar probleme në Lezhë. Vërshimi i ujërave solli përmbytje në blloqet e banimit 11 janari dhe 11.2 hektare te lagjes “Besëlidhja”.

Niveli u ujit arriti deri ne 30 cm duke bllokuar hyrjen e disa pallateve, si dhe u krijua veshtiresi l lëvizje për këmbësoret dhe automjetet ne keto blloqe banimi.

Situata e krijuar vuri menjëhere në levizje Drejtorinë e Shërbimeve Publike ne Bashkinë Lezhë. Punëtoret e sherbimeve ndërhyn në largimin e inerteve nga pusetat me qëllim evadimin  e shpejtë të ujërave.

Kjo është një situatë e vazhdueshme në Lezhë kur ka reshje të dendura shiu, pasi kanalizimet nëntokësore nuk e përballojnë nivelin e prurjeve.Ky problem pritet të marrë zgjidhje me zbatimin e projektit të kanalizimeve të ujerave të bardh dhe të zeza, Investim që pritet të nisë se shpejti më financim te KFW-së Gjermane.

Të fundit

1 Qershori/ Përurohet Akademia e parë e Çiklizmit, Veliaj: Dhuratë për fëmijët e Tiranës

Në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës u inaugurua sot Akademia e Çiklizmit, një hapësirë e standardizuar e stërvitjes...

Gjykata lë në burg Belerin/ Reagon Ministria e Jashtme Greke: E jashtëligjshme

Ministria e Jashtme greke ka dalë në një deklaratë për shtyp për çështjen Beleri. Në këtë deklaratë theksohet se, “Refuzimi i sotëm i ankesës kundër...

Vin Veli flet për raportin me Bora Zemanin: Marrëdhënia është shumë e mirë

Edhe pse kanë vite të ndarë dhe secili ka vijuar jetën e tyre, Bora Zemanin dhe Vin Veli do i bashkojë gjithnjë një dashuri...

Si do të aplikohet rritja e pagave?/ Ibrahimaj sqaron skemën

Ministrja e Financave dhe e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, doli pak më parë në një deklaratë për mediat, ku shpjegoi reformën e pagave. Ibrahimaj tha se...

Temperatura deri në 28 gradë dhe…/ ‘Kapriçot’ e motit për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme pritet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të paqëndrueshme, sipas parashikimit të SHMU. Pritet të ketë kthjellime në pjesën...

Lajme të tjera

Web TV