Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

“Mos hani mish”, Bill Gates: Kombet e pasura duhet të veprojnë për mjedisin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jemi në vitin 2023 dhe është e pamundur të pretendojmë se mënyra jonë e jetesës nuk lidhet drejtpërdrejt me krizën mjedisore. Në fund të fundit, mënyra jonë e jetesës është një nga arsyet që kemi arritur në këtë pikë. Por sa mund të ndryshojmë për të ndihmuar situatën? A mjafton të bëhesh vegjetarian apo të adoptosh zakone të ndryshme si konsumatorë? Sipas Bill Gates, ndoshta jo.

Në një ngjarje të mbajtur në Indi, ai foli me drejtorin ekzekutiv të grupit mediatik indian, Indian Express Gompany dhe pyeti: “A do të bëhen të gjithë indianët vegjetarianë? A do të bëhen të gjithë amerikanët vegjetarianë?’

“Kushdo që dëshiron të thotë se sa mirë do të ishte kjo është i mirëpritur”, shtoi ai.

Në të vërtetë, gjurmët mjedisore të blegtorisë industriale janë të larta. Në nivel global, sistemi ynë ushqimor është përgjegjës për 35% të emetimeve antropogjene të gazeve serrë dhe nga kjo, 57% vjen nga ushqimi i kafshëve.

Për sa i përket ajrit të kondicionuar, epërsinë negative e mbajnë SHBA-ja, e cila ia kalon edhe Evropës. Me rritjen e temperaturës, përdorimi i ajrit të kondicionuar rritet dhe energjia e përdorur për energjinë e tij rrit emetimin e gazrave serrë. Gjithçka është e kotë, atëherë?

“Situata po përkeqësohet çdo vit. Por është një nga gjërat që ata do të jenë të vështira për t’u ndërtuar, sepse ekonomitë moderne në mbarë botën janë me energji intensive dhe 80% e kësaj energjie vjen nga djegia e lëndëve djegëse fosile, “tha Gates.

Ai shpjegoi se megjithëse pjesa më e madhe e përgjegjësisë u takon kombeve të pasura, vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta i përjetojnë më së shumti pasojat. “Kjo është një padrejtësi e pabesueshme“, vuri në dukje ai. “Pra, edhe nëse kjo ju frikëson, ne duhet të veprojmë tani dhe të bëjmë shumë.”

Të fundit

Vera me temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush?

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi...

VIDEO/ Ilir Meta gjen ilaçin ndaj vapës: Ja paça borxh Bes Kallakut dhe….

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, duket se ka gjetur ilaçin e kësaj vape të tmerrshme të ditës së sotme. Ai është zhytur...

Privati kërkon punonjës krahu – Cilat janë zanatet me të kërkuara nga tregu aktualisht?

Ecuria pozitive e sektorit të turizmit dhe ndërtimit, dy nga fushat të cilat janë kyç për rritjen ekonomike në Shqipëri dhe nxitjen e konsumit,...

Veliaj mbështet kandidatin e PS, Vangjel Tavon: Himara do vijojë të jetë histori suksesi

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka shprehur mbështetjen kandidatit të PS për Bashkinë e Himarës, Vangjel Tavo. Përmes një videomesazhi nga Jala, ku...

“Shqipëria po bëhet më e shtrenjtë, ndërsa shqiptarët më të varfër”

Ekonomia shqiptare po rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe të shpejtë. INSTAT deklaroi se në 3-mujorin e parë ekonomia u zgjeruar me 3.6%. Por si...

Lajme të tjera

Web TV