Hapësira/ Planeti midis Marsit dhe Jupiterit që do të zhdukte jetën në Tokë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse një planet tjetër tokësor do të ekzistonte midis Marsit dhe Jupiterit, ai do ta hidhte Tokën jashtë Sistemit Diellor: sipas një studimi mbi arkitekturën e Sistemit Diellor, duke zbuluar brishtësinë e tij.

Nëse do të kishte pasur një planet midis Marsit dhe Jupiterit, ai do të ishte në gjendje ta shtynte Tokën nga sistemi diellor dhe kështu të zhdukte jetën në planetin tonë. Ky përfundim u arrit nga astrofizikani i UCR Roverside, Stephen Kane, i cili shpjegoi se rezultati i tij është pjesë e një studimi që donte të adresonte disa boshllëqe në shkencën planetare.

PSE KY DALLIM?

Qëllimi i parë ishte të kuptonim pse ekziston një hendek kaq i madh midis planetëve të ngjashëm me Tokën dhe gjigandëve të gazit në sistemin tonë diellor. Më i madhi nga planetët tokësorë është Toka, ndërsa më i vogli nga planetët gjigantë me gaz është Neptuni, i cili është katër herë diametri i Tokës dhe 17 herë më i madh.

Nuk ka planetë me madhësi të ndërmjetme se këta. Kane shpjegon: “Në sisteme të tjera diellore ka shumë planetë me masa midis këtyre dy kufijve, planetë që ne i quajmë super-Tokë”.

Elementi tjetër i hulumtimit ishte për të kuptuar pse nuk ka asnjë planet midis Marsit dhe Jupiterit. Në fakt, “shkencëtarët planetar argumentojnë se duhet të kishte të paktën një planet të tipit tokësor në atë hapësirë”.

SIMULIMET

Për të zgjidhur këto dy probleme, Kane ka kryer simulime kompjuterike dinamike dhe ndër të tjera ai donte të fuste një planet midis Marsit dhe Jupiterit, dhe këtë e bëri duke parashikuar një sërë masash të ndryshme për të verifikuar se çfarë do të prodhonte në orbita. e planetëve më shumë fqinjë.

Rezultatet e publikuara në Planetary Science Journal thonë se një planet në atë hapësirë ​​të sistemit diellor do të kishte qenë një problem i madh. “Ekzistenca e tij do t’i kishte dhënë një shtysë të vogël gravitacionale Jupiterit, por do të kishte mjaftuar që ai të destabilizonte të gjithë planetët e tjerë,” shpjegoi Kane. Pra, edhe nëse një planet në atë pozicion në fakt do t’i kishte dhënë një “prekje klasit” sistemit diellor, duke i dhënë atij uniformitet më të madh, në realitet ai do ta kishte ndryshuar thellësisht atë. Pra, është mirë që nuk ekziston”.

Lexo edhe :  “Meta” përditësime të reja për të luftuar abuzimet me fotot intime

PESHA E RËNDË

Jupiteri është shumë më i madh se të gjithë planetët e tjerë së bashku. Masa e saj është 318 herë më e madhe se ajo e Tokës, kështu që ndikimi i saj gravitacional është i madh. Nëse një yll kalimtar ose ndonjë objekt tjetër kalon afër sistemit diellor dhe shqetëson orbitën e Jupiterit qoftë edhe pak, të gjithë planetët e tjerë do të preken thellë.

Në varësi të ndryshimit gravitacional që mund të pësojë, Jupiteri madje mund të dëbojë nga sistemi diellor Merkurin, Venusin dhe Tokën dhe në anën tjetër Uranin dhe Neptunin.

DHE SHBA?

Sa i përket Tokës, edhe nëse ajo nuk do të shtyhej nga sistemi diellor, orbita e saj do të ndryshohej aq shumë saqë kushtet për të mbajtur jetën mund të dështonin.

Rezultati i këtij studimi thotë se sa planetë gjigantë si Jupiteri të pranishëm në shumë sisteme diellore të zbuluara vitet e fundit mund të ndikojnë në ekzistencën ose jo të jetës në planetë më të vegjël shkëmborë.

Kane përfundon: “Sistemi ynë diellor është shumë më delikat dhe më i organizuar nga sa mendohej më parë. Ajo funksionon si një orë ingranazhi. Vendos edhe një marsh dhe gjithçka prishet”.

Burimi: fokus.it/ Luigi Bignami

Të fundit

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e...

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e djeshme. Sot është parashikuar që Presidenti...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV