test

Datë për pranim në BE?/ Varhelyi: Gjithçka varet nga Shqipëria

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Se kur Shqipëria do të ketë një datë për anëtarësimin në BE, gjithcka do të varet prej vetë asaj. Kështu u shprehën në konferencën e përbashkët për shtyp kryeministri Edi Rama dhe zyrtari I lartë I BE-së.

Varhelyi: Cdo gjë është në vendin e duhur. Kemi bisedimet, një axhendë reformash që duhet kryer. Gjithcka varet nga sa shpejt Shqipëria përmbush kushtet, nuk po punojmë me afate. Ato nuk cojnë te realizime, puna në terren cdon te realizimet. Kjo e shmang vëmendjen nga cështja reale. Vendi do jetë gati në momentin që është ekonomikisht në pikëpamjen tregtare I integruar.

Rama: Kujt ia kërkoni datën, s ka ndodhur. Data vendoset kur përmbushen kushtet e brendshme e të jashtme. E këtë nuk mund ta parashikojë askush. Datat vendosen kur i vjen dita, dhe dita vjen kur ti i ke bërë detyrat dhe ata janë të gatshëm t’i shqyrojnë e të vendosin notën.  Ajo që duhet të na interesojë është a po I bëjmë ne detyrat apo jo. Dhe për sa kohë po I bëjmë detyrat jemi në rrugën e duhur. Ata që janë sot anëtarë të BE kanë patur shtet kur ne nuk denim ku ishim dhe ndërtimi I një shteti funksional nuk është një fjalë goje, dhe ky është procesi i integrimit. BE është sot në një tjetër qasje ndaj nesh. Që nuk e kishte përpara disa vitesh.

Të fundit

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Lajme të tjera

Web TV