Këshilli i Integrimit/ Xhaçka: BE është zgjedhja jonë strategjike dhe ndërbreznore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këshilli Kombëtar i Integrimit mbajti këtë të enjte mbledhjen e radhës, ku i pranishëm ishte dhe Komisioneri i Zgjerimit në BE, Oliver Varhelyi.

Në fjalën e mbajtur në takim, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka theksoi se mbajtja e Këshillit të Stabilizim Asocimit në Tiranë këtë të enjte është tregues i angazhimit të Komisionit Evropian për integrimin e Shqipërisë në BE.

“Kjo mbledhje u zhvillua për herë të parë në Tiranë. Ky është një sinjal i rëndësishëm i angazhimit dhe i përkushtimit të Komisioneri, por edhe të Komisionit në këtë proces. Mendoj se Këshilli sot demonstroi se Shqipëria dhe Bashkimi Evropian janë partner të ngushtë jo vetëm sepse këmi një marrëdhënie kontraktuale, por edhe se qënia pjesë e BE-së është zgjedhja jonë strategjike dhe ndërbreznore.

Takimi i sotëm i Stabilizim Asocimit tregoi se Shqipëria vijon të tregojë përkushtim në plotësimin e detyrave të shtëpisë dhe reformave që na afrojnë me BE-në”, tha Xhaçka.

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV