Shkencëtarët gjejnë “prova të forta” se Venusi është vullkanikisht aktiv

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Venusi dihet se është i mbuluar me më shumë vullkane se çdo planet tjetër në sistemin diellor.

Dhe tani shkencëtarët kanë “prova të forta” që disa prej këtyre vullkaneve janë ende aktivë.

Imazhet nga anija kozmike Magellan e NASA -s tregojnë një vrimë përmes së cilës ndodh aktiviteti vullkanik, kjo çarje në planet ndryshoi formë gjatë një periudhe tetë mujore.

Ajo u rrit nga rreth 2.2 km katror në 3.9 km katrorë, gjë që sugjeron se shpërthimet dhe rrjedhat e lavës në Venus janë në vazhdimisht duke ndodhur, sipas studiuesve në Universitetin e Alaskës Fairbanks.

Zbulimi hedh dyshime se planeti motër i Tokës mund të presë jetë mikrobike.

Afërdita është një planet i ngjashëm në madhësi me Tokën, por ka një temperaturë sipërfaqësore rreth 464°C dhe presion 92 herë më të lartë se planeti ynë.

I njohur si ‘binjaku i keq’ i Tokës, shkencëtarët besojnë se Venusi ka të ngjarë të ketë qenë i banueshëm 700 milionë vjet më parë, përpara se shenjat e jetesës të humbisnin në mënyrë misterioze.

Të fundit

DASH publikon raportin për Shqipërinë/ Qeveria keqpërdori administratën

Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni i vazhdueshëm në qeverisje, në...

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore në rrjetet sociale dhe së...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Lajme të tjera

Web TV