Avionët e NATO-s kapin aeroplanët rusë pranë hapësirës ajrore të Estonisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Luftëtarët britanikë dhe gjermanë kapën aeroplanët rusë që fluturonin afër hapësirës ajrore të Estonisë për herë të dytë brenda një jave. Kjo është bërë e ditur nga Forcat Ajrore Mbretërore Britanike (RAF), siç raportohet nga CNN .

Dy avionët Typhoon kapën “një aeroplan ushtarak pasagjerësh rus Tu-134, i njohur si NATO Crusty, i cili shoqërohej nga dy avionë luftarakë Sukhoi Su-27 Flanker dhe një aeroplan transporti ushtarak AN-12 Cub”, tha ai.

Forcat Ajrore të Britanisë e përshkruan operacionin si siguri që Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe vendet e tjera të NATO-s “qëndrojnë pranë aleatit të tyre estonez në këtë kohë të tensionuar”.

Të fundit

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14...

Begaj pret Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, Arqipeshkvin Paul Richard Gallagher. Duke evidentuar...

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër/ Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë...

Këlliçi: 30% e administratës së Bashkisë do të përbëhet nga të rinjtë

Kandidati i PD, për bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi ka zbuluar një nga objektivat e tij nëse zgjidhet në krye të bashkisë së Tiranës. Këlliçi...

Dita Botërore e Shëndetit Dentar/ Manastirliu: Zgjerojmë investimet me kabinete të reja

Në Ditën Botërore të Shëndetit Dentar, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ndoqi nga afër ofrimin e shërbimit dentar përmes Njësisë së...

Lajme të tjera

Web TV