Cila ishte kriza e parë financiare në histori?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në mesjetë, familjet e mëdha fiorentine u jepnin para sunduesve më të fuqishëm të Evropës. Por në gjysmën e parë të shekullit të katërmbëdhjetë pati një kolaps të madh: ishte përplasja e parë financiare.

Krizat e Bursave Evropiane (dhe “efekti domino” pasues) i krijuar nga mbyllja e Bankës së Silicon Valley janë një histori e vjetër për kursimtarët. Falimentimi i bankave, bonot fantazmë dhe flluska spekulative lindën tashmë në mesjetë, le të shohim se si, përmes artikullit “Plasaritja e parë financiare” e Matteo Liberti, marrë nga arkivat e Focus Storia.

DJE SI SOT. Qeveritë e falimentuara, çarjet e bankave, krizat e likuiditetit dhe ikjet bankare. Ne nuk jemi në Silicon Valley pas mbylljes së dy bankave (Silicon Valley Bank dhe Signature Bank) nga qeveria amerikane në 2023, as në Nju Jork në 2008 (viti i falimentimit të bankës së investimeve Lehman Brothers dhe shpërthimit të ekonomia e mijëvjeçarit të tretë). Dhe as në atë të vitit 1929 (kolapsi i Wall Street dhe fillimi i Depresionit të Madh). Jemi në Firencen e shekullit të katërmbëdhjetë, zemra e ekonomisë së kohës. Këtu, në mesin e Mesjetës, shpërtheu një krizë e madhe financiare e lidhur me rënien e bankave të familjeve Peruzzi dhe Bardi, deri atëherë flamuri i financave evropiane.

INTERESAT. Gjithçka filloi për shkak të një sovrani me vrima në xhepat e tij: Edward III Plantagenet, mbreti i Anglisë. Në fron që nga viti 1327, pasi u angazhua kundër skocezëve, ai filloi një fushatë ushtarake kundër Francës në 1337, duke filluar Luftën Njëqindvjeçare. Megjithatë, nisma e re luftarake e thau arkën e shtetit dhe mbreti e gjeti veten të detyruar të merrte hua nga kompanitë tregtare fiorentine, tashmë aktive në Britaninë e Madhe (nga ku, ndër të tjera, vinte leshi për fabrikat toskane). Këto kompani kishin lindur në qytete të ndryshme italiane me qëllime tregtare, por që nga mesi i shekullit të 13-të kishin filluar të specializoheshin në kredi, depozita dhe financime. Disa, të organizuara rreth kapitalit të familjeve të fuqishme, u bënë të ngjashme me bankat moderne, duke ofruar interesa të favorshme për ata që depozitonin kapitalin e tyre.

TOKË E PASUR. Kështu italishtja u imponua si gjuha e financës dhe në këtë sektor u dalluan kompanitë toskane dhe veçanërisht ato të Bardit dhe Peruzzi-t, “shumëkombëshe” me degë në të gjithë Evropën dhe Lindjen e Afërt. Ndër përfituesit e huave të tyre ishin princa dhe mbretër, të cilët abuzonin me ta për të mbuluar shpenzimet e pandërprera ushtarake. Në këmbim, institutet bankare morën interesa shumë të larta ose, përndryshe, përjashtime dhe privilegje të llojeve të ndryshme (tituj fisnik, shfrytëzim doganash dhe tokash), duke zgjeruar kështu fuqinë e tyre edhe në sferën politike.

DËSHTIMI I PARË. Sa i përket Eduardit III, borxhet e tij ndaj Bardit dhe Peruzzi-ve në një kohë të shkurtër arritën gati një milion e gjysmë florinj ari, përfshirë komisionet. Një shumë e tepruar edhe për një mbret, aq më tepër që lufta në të cilën ai ishte zhytur nuk po jepte rezultatet e dëshiruara. “Prestigji i sovranit hyri në krizë dhe shumë e perceptuan kolapsin e dy gjigantëve të financave fiorentine si të pashmangshëm, aq sa në 1339 Papa Benedikti XII vendosi të hiqte dorë nga shërbimet e Bardit dhe Peruzzi-t për menaxhimin e financave papale”. tregon historiani Lorenzo Tanzini, autor i esesë 1345. Falimentimi i Firences. Një histori e bankierëve, falimentimeve dhe financave (Salerno). Siç u frikësua, Edoardo refuzoi të shlyente borxhet e tij, duke zyrtarizuar gjendjen e tij të falimentimit. Sot do të thoshim se sovrani deklaroi “default”.

DEPOZITA. Falimentimi i Eduardit III forcoi frikën e një krize likuiditeti të afërt të Bardit dhe Peruzzi-ve, dhe ndër të tjera mbreti i Napolit Carlo D’Angiò dhe gjithë fisnikëria napolitane, që kishin depozita të rëndësishme me bankierët fiorentinë, u trembën. “Më parë, tregtarët e qytetit të zambakut kishin nxitur pushtimin e Mbretërisë së Napolit nga vetë Karli i Anzhuit, duke marrë në këmbim të ardhura nga taksat dhe privilegje tregtare”, thotë historiani.

Lexo edhe :  20 Mars 1345/ Vdekja e Zezë, pandemia që mori jetën e 100 milionë njerëzve

PANIKU. Kompanitë fiorentine, megjithatë, tani perceptoheshin sikur po vdisnin dhe për shumë frika se mos i shihnin më paratë e depozituara u shndërrua në panik. Turma investitorësh të mëdhenj e të vegjël nxituan të tërhiqnin paratë e tyre nga bankat, duke vënë në lëvizje një nga ekzekutimet më të hershme bankare të të gjitha kohërave. Në pak muaj, bankierët fiorentinë e gjetën veten pa fonde, edhe për shkak se kreditë e tyre ishin shpesh të rrezikshme dhe jo të mbështetura nga kapital solid. Pas disa instituteve të vogla, edhe më të fuqishmit u shembën: ndërmjet viteve 1343 dhe 1346 falimentimi i Eduardit III dhe nxitimi për të mbledhur taksa i detyruan Bardi dhe Peruzzi të zyrtarizonin falimentimin e tyre.

EFEKTI DOMINO. Dhe që nga viti 1345, ngjitja e falimentimit goditi një seri tjetër të gjatë subjektesh: së bashku me institutet e tjera bankare (përfshirë atë të Acciaiuoli, të shquar si dy të tjerët), artizanët, tregtarët dhe sipërmarrësit që kishin investuar fitimet e tyre falimentuan, rrënuan pasuritë e paluajtshme tregu dhe shumë kursimtarë të vegjël iu desh t’i thoshin lamtumirë vezës së depozituar të folesë. “Përveç humbjes së parave, ka pasur një kolaps të besimit tek çdo tregtar dhe bankier, edhe pse jo i përfshirë drejtpërdrejt në fatkeqësi”, ka theksuar eksperti.

“Dhe, siç e dimë, tregu bazohet në thelb në besimin e investitorëve.”

NGJARJE ANËSORE. Optimizmi fillestar për financat u zëvendësua më pas nga një depresion i përgjithshëm, aq më tepër pasi vetë Bashkia u deklarua e paaftë për të paguar obligacionet publike (kreditë e dhëna nga qytetarët). Shkurtimisht, pas përmbysjes së Bardi dhe Peruzzi, “të cilët ndanin trafikun e tyre me një pjesë të madhe të trafikut të merkatantisë”, tashmë ekzistonte “pothuajse një substancë monetare tek qytetarët tanë”, siç vëren tregtari Giovanni Villani, kronist i koha . Sipas tij, asnjëherë në Firence, as gjatë luftës, nuk kishte pasur “rrënim dhe disfatë të madhe”. Situata u përkeqësua nga një seri përmbytjesh që dëmtuan të korrat e vitit 1346 dhe vitin e ardhshëm nga “murtaja e zezë”, e cila në 1348 përgjysmoi popullsinë e Firences (nga 90.000 në 45.000 banorë).

REKURTIMI. Pas kolapsit, situata gradualisht filloi të përmirësohej. “Autoritetet e qytetit dekretuan, për shembull, që të gjithë zërat e borxhit të mbledhur nga Bashkia ndër vite të shkrihen në një menaxhim të vetëm të quajtur “monte”; një emër që shprehte mirë sasinë e madhe të borxheve për të menaxhuar”, shpjegon Tanzini. Menaxhmenti i ri bazohej në një regjistër të madh (të hartuar nga viti 1347) me emrat e të gjithë kreditorëve të Bashkisë, të cilëve u ofroheshin interesa të reja për depozitat e vjetra dhe mundësia e shlyerjes së të gjithë kredisë nëse investonin para të tjera.

Kështu, “tregu” i letrave me vlerë publike rifinancoi Republikën e Firences dhe në pak vite kriza u qetësua. Tregtarët, bankierët dhe sipërmarrësit rifilluan biznesin e tyre. Paradoksalisht, murtaja pati edhe efekte pozitive: ulja e fuqisë punëtore bëri që pagat të rriteshin duke rritur konsumin.

KUJTESA E SHKURTËR. Një cikël pozitiv ekonomik po rifillonte. Shumë filluan të reflektojnë mbi kolapsin, të shkaktuar nga një eufori e pakontrolluar e investitorëve dhe operatorëve financiarë. “Nuk duhet të heshtësh për të vërtetën për t’i kujtuar këto gjëra, për t’u dhënë, për shembull, atyre që do të vijnë të përdorin një roje më të mirë”, këshilloi Villani. Megjithatë, në ekonomi, kujtesa është shpesh jetëshkurtër dhe në kontinent shpejt u shfaqën në horizont spekulime të reja dhe madje edhe kriza të gjera. Në Firence, shumë shpejt do të dilnin në plan të parë familje të reja të fuqishme, të gatshme për të ndikuar politikisht dhe financiarisht. Ndër këto do të spikat ajo e Medicëve.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV