Efektet anësore të ilaçeve të kancerit, ka të bëjë me tolerimin për të qëndruar gjallë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht se sa keq ndihem, duhet t’i kujtoj vetes se trajtimi po funksionon për të zvogëluar tumorin tim

Nga Hilary Osborne

Nauze, diarre, dhimbje kyçesh, lodhje, rënie flokësh – lista e efekteve anësore për shumicën e barnave kundër kancerit lexohet si simptoma të shumë sëmundjeve më vete. Përpara se të kisha këtë sëmundje, do të kisha menduar të bëja një takim me mjekun e përgjithshëm nëse do të kisha vuajtur vetëm disa nga problemet që më vonë i shkruajta thjesht si anën negative të kurimit. Problemi me të gjitha efektet anësore që kanë shkaktuar ilaçet është se ndërsa grumbullohen, ju mund të humbisni vëmendjen se pse po i merrni ato.

Nuk është sikur nuk jeni paralajmëruar se kimioterapia ka anët e saj negative. Përpara se të filloja trajtimin tim për kancerin e gjirit, onkologu kaloi nëpër një listë të gjatë të gjërave që mund të përjetoja si efekte anësore. Ai mbulonte pjesën më të madhe të një fletë letre A4 dhe ajo dukej se kishte shënuar çdo problem të sugjeruar sa më shumë që të ishte e mundur nga një ose disa nga kokteji i drogës që do të përdorja.

Në fillim u fokusova tek ato që ishin të zakonshme dhe u përgatita sa më shumë që të përballesha me to. Mblodha ëmbëlsira pa sheqer në përpjekje për të trajtuar shijen e tmerrshme dhe ndjenjat e vjelljes që mund të zhvilloja, bleva kremin E45 për të trajtuar lëkurën e thatë dhe një laps vetullash dhe shabllone për kohën kur më fillonin flokët. Kam hulumtuar duke përdorur një kapak të ftohtë për të shpëtuar flokët dhe bleva paracetamole për të trajtuar dhimbjen e kokës që mund të më shkaktonte.

Vizitimi i faqeve të internetit të “Cancer Research” dhe “Macmillan” ju tregon se sa problematike janë efektet anësore. Në disa paragrafë ata përshkruajnë të mirën që do të bëjë ilaçi, si administrohet dhe si funksionon, pastaj ka qindra rreshta të tjerë për të gjitha gjërat që mund të vuani gjatë marrjes së tij. Por me kalimin e kohës e gjeta veten duke u kthyer në këto faqe për t’u siguruar që ajo që po përjetoja ishte normale.

Megjithatë, jo të gjitha ato që përjetova ishin normale. Në vjeshtë isha i sëmurë, i lodhur dhe i dëshpëruar ndërsa shikoja përreth dhe pashë pirgje flokësh që kisha derdhur. Isha aq i rraskapitur sa më dukej sikur po tërhiqesha zvarrë. Të gjitha këto probleme dukeshin si efektet anësore të kimioterapisë – ndonjëherë kaloja në një ilaç të ri dhe sëmundja mund t’i atribuohej kësaj. Dhe lodhja, e cila ishte si asnjë lodhje tjetër që kisha ndjerë, ishte, supozova, efektet e javëve të trajtimit. Por në vend që të ishin probleme të përkohshme, rezultoi se disa nga këto ishin një shenjë se unë kisha qenë mjaft i pafat për të zhvilluar disa efekte anësore të rralla të një prej trajtimeve të mia.

Përveçse më ndihmuan të luftoja kancerin, medikamentet e imunoterapisë që merrja duket se e kanë ringjallur sistemin tim dhe kanë bërë që ai të aktivizojë disa pjesë të shëndetshme të trupit tim. Gjëndrat e mia tiroide dhe mbiveshkore, për të përdorur atë që unë mendoj se është terminologjia e saktë shkencore, janë të çoroditura. Për pjesën tjetër të jetës sime do të më duhet të marr tableta dhe të mbaj një shiringë në rast të një krize mbiveshkore.

Lexo edhe :  Të enjten nis muaji i Ramazanit, 6 arsye pse duhet të agjëroni edhe nëse s’jeni besimtarë

Unë kam qenë shumë i pafat, veçanërisht me problemin e veshkave. Gjërat për të cilat do të isha mërzitur nëse do të isha diagnostikuar në të kaluarën – kushte që kanë një emër të duhur dhe që më japin të drejtën për receta falas për jetën – janë nënprodukt i përmirësimit. Më duhet t’i kujtoj vetes se kam pasur të qetë me të ashpër.

Jo të gjitha efektet anësore kanë qenë aq të këqija. Dhe mjekët dhe infermierët kanë një zgjidhje për disa nga problemet më të këqija të përkohshme. Pas seancës sime të parë u largova nga spitali me një koleksion tabletash – ndoshta ishte çanta më e keqe e festës ndonjëherë. Por këto barna mund të kenë efektet e tyre anësore. Një injeksion për të rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut mund të shkaktojë shumë dhimbje për disa. Unë isha me fat që nuk ndodhi, por nëse do të kisha vuajtur, mund të kisha marrë një tabletë për të, por kjo mund të më dëmtonte mukozën e stomakut. Pra, kishte një tabletë tjetër për ta adresuar këtë. Dhe vazhdon.

Duke parë përpara, mund të ketë efekte të reja anësore nga barnat që do të marr për të sulmuar çdo kancer të mbetur. E di që nuk do të ndodhin të gjitha – lapsi i vetullave dhe shabllonet e mia doli të ishin humbje parash dhe kremi E45 nuk ishte më i dobishëm se zakonisht. Shija e çuditshme në gojën time ndryshoi në varësi të kimioterapisë që isha, dhe gjeta se xhenxhefili dhe uji i nxehtë ishin mënyra më e mirë për ta trajtuar atë, në vend të ëmbëlsirave. Kapela e ftohtë funksionoi deri diku, por më humbën rreth një e treta e flokëve dhe përfundova duke blerë shumë kapele.

Mendoj se ndoshta ishte një pjesë e imja që mendonte se duke u përgatitur mund t’i pakësoja problemet, por tani e di që mund të bësh vetëm kaq shumë. Ju mund të bëni kërkimin në mënyrë që të dini se çfarë të prisni, por mund të humbni shumë shqetësime për gjëra që nuk ndodhin kurrë. Dhe efektet e përkohshme duken më pak të frikshme tani kam parë shijen e keqe dhe rënien e flokëve që vijnë e shkojnë, por ndihem më i frikësuar nga perspektiva e problemeve të qëndrueshme.

Megjithatë, i kujtoj vetes se mjekët kishin të drejtë për ilaçet që reduktonin tumorin dhe se ata dhe infermierët kishin një përgjigje për gjithçka që kam hasur në të kaluarën. Në fund të fundit, unë jam i gatshëm të thith pothuajse çdo gjë nëse më jep një shans për të mbijetuar nga një sëmundje vrasëse. Por unë kurrë nuk do t’i shikoj ato fletëpalosje që bien nga paketat e drogës në të njëjtën mënyrë blase si më parë.

*Hilary Osborne është redaktore rubrikës ekonomike të Guardian

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L. Veizi

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV