“Modeli black out dhe Zonja ‘Errësirë’/ Berisha denoncon AKSH-in për tendera sekrete

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-kryeministri Sali Berisha mori sot pjesë në konferencën “E ardhmja e arsimit shqiptar përmes teknologjisë dhe informacionit”.

Gjatë fjalës së tij, Berisha u ndal te situata në të cilën ndodhet arsimi sot, ndërsa theksoi se arsimi është në rrënim. Ai denoncoi sërish veprimtarinë e AKSH-it, për tendera sekrete me të afërm të Ramës.

“Përshëndes të gjithë pjesëmarrësit në këtë konferencë të rëndësishme për çështjes thelbësore të arsimit tonë. Konferenca ka rëndësi të veçantë për shumë arsye, trajton një temë të kufijve të avancimit të shkencës, të teknologjisë dhe aplikimit të saj. Inteligjenca artificiale përbën në nga dimensionet e reja më të rëndësishme, e cila me shpejtësi të rrufeshme do të ndryshojë botën. Dekadat e fundit, teknologjia ka qenë bazë e revolucioneve, por këto dekada ka qenë më shumë se të tjera. Ju përpiqeni që t’i qëndroni kohës. Po të shohësh arsimin tonë, është në rrënim.

Është në shkatërrim! Shqipëria në analet e historisë. Nuk dua të bëj një analizë të gjatë. Nëse dixhitalizimi dhe mosha dixhitale ka një dimension për një shoqëri, është transparenca që ajo sjell në të gjitha fushat ku aplikohet. A mund të imagjinohet se pikërisht në këtë fushë, Edi Rama ka vendosur black-out të plotë.

Agjencia më e korruptuar e Shqipërisë është agjencia e shoqërisë së Informacionit, e cila procedon dhe shpërdoron qindra mln euro të taksapaguesve, me tendera sekrete, sepse vjedh bashkë me të afërm të Ramës. Ajo që duhet të ishte model i transparencës, ajo është model i black-out. Vendosje sistemit të prokurimeve dixhitale në 2008-2009 soli një shumëfishim të pjesëmarrësve, nga 300 pjesëmarrës në vit në të gjitha garat, arritëm në 56 mijë. Imagjinoni Ramën me zonjën ‘errësirë’, se si tenderat e dixhitalizimit i bën të gjitha të fshehta, jashtë çdo lloj ligji, çdo lloj rregulli. Ky është aspekt domethënës i madh. Sistemet ekzistuese u shkatërruan. Laboratorët e informatikës janë inekzistent. “, tha Berisha.

Lexo edhe :  “Është shndërruar në turpin e botës”/ Berisha: Rama po shtiret si ‘kokë turku’

 

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV