test

Barcelona triumfoi në El Clasico, Xavi: “Nuk jemi ende kampionë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Barcelona triumfoi në “El Clasico” përballë Real Madrid, duke hedhur kështu një hap të rëndësishëm drejt titullit kampion në këtë edicion.

Suksesi 2-1 ishte sa i rëndësishëm po aq edhe i veçantë për vetë mënyrën se si kjo fitore erdhi, me ekipin e Xavit që nuk u dorëzua dhe përmbysi gjithçka në frymën e fundit.

Pas sfidës, vëmendja u spostua te trajnerët, me Xavi Hernandez i cili kërkoi menjëherë të largonte euforinë nga ekipi i tij duke u shprehur i lumtur për suksesin, por ai dhe skuadra nuk ndihen ende kampionë.

“Nuk ndihemi ende kampionë, por është një hap shumë i rëndësishëm për ne. Ndeshja ishte perfekte dhe ne e merituam këtë fitore. Ne ishim superiorë dhe lojtarët e meritonin këtë sukses, jo vetëm për atë që dhuruan ndaj Realit, por për të gjithë sezonin. Rezultati ishte i drejtë dhe jam i lumtur. Të gjithë vrapojnë, punojnë dhe kjo në fund sjell rezultate. Është diçka që na bën krenarë. Ne kemi regjistruar shumë pikë dhe kjo do të thotë se ekipi po punon shumë mirë. Mendoj se në këtë takim treguam jo vetëm se jemi shumë të fortë në sulm, por se jemi shumë solidë edhe në mbrojtje. Tani duhet të shohim përpara, na presin sfida të tjera, kampionati është ende i gjatë”- përfundoi Xavi.

Barcelona tashmë kryeson me 68 pikë, 12 më shumë se vendi i dytë, Real Madrid dhe katalanasit janë në rrugën e duhur për t’u rikthyer te titulli kampion, një titull i cili mungon prej sezonit 2018/2019.

Të fundit

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16...

Sokol Mëngjesi doli nga koma, reagon e motra: Sytë e tij u zgjuan nga një ëndërr e keqe

“U zgjua nga ëndrra e keqe” Avokati Sokol Mëngjesi  I cili ishtë në gjëndje kome prej 29 majit është zgjuar nga koma ndërsa vijon...

Zvicër/ 100 liderë botërorë mblidhen sot në përpjekje për planin e paqes në Ukrainë!

Njëqind delegacione do të marrin pjesë në Konferencën e Paqes për Ukrainën në Zvicër, duke përfshirë 57 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë...

Gëzim Baruti ngjall babanë e esseistikës Mishel dë Montenj me një shqipe të kulluar

Nga Shpendi Topollaj Emrin e Mishel dë Montenjit e kam dëgjuar së pari falë një rastësie fatkeqe. Ishte koha e çmendurisë komuniste, kur pushteti diktatorial...

Komprometimi kulturor

Ese nga: Bujar Meholli Modalitetet kitsch që ofron shoqëria bashkëkohore, thellësisht komercialiste, lënë peng kulturën, intelektin, dhe e zgjasin amullinë. Javë më parë ishte...

Lajme të tjera

Web TV