Luizi ka marrë ½ e shikimeve të Joe Biden/ Shqiptarët të zhytur në kotësinë e Big Brother

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ylli Rakipi ka pyetur Blendi Fevziun lidhur me largimin masiv të shqiptarëve dhe mungesën e jetës kulturore në Shqipëri.

Gjatë intervistës në emisionin “Të Paekspozuarit” Fevziu e lidhi largimin e shqiptarëve me kushtet më të mira ekonomike që u ofron Perëndimi.

Lidhur me spektaklin Big Brother, që ka “mbërthyer” pas ekranit shumë shikues, Fevziu deklaroi se nuk ka shumë informacion për të, pasi nuk e ka ndjekur, por shtoi se e sheh si një fenomen kalimtar dhe jo shqetësues.

Ylli Rakipi: Shumë njerëz po ikin nga Shqipëria. Edi Rama tha se duhen ngritur pagat sepse rrezikojmë të mbetemi pa punonjës. Tani e ndjen.

Blendi Fevziu: Mendoj se do të ikin akoma edhe më shumë.

Ylli Rakipi: Pse mendoni se shqiptarët po ikin nga vendi kaq masivisht edhe në vitin 2023?

Blendi Fevziu: Këto vitet e fundit ka masivitet më të madh të ikjeve në të gjithë zonën. E dyta, fataliteti më i madh për ne është që po largohen njerëzit e shkolluar. Me kalimin e kohës, rrogat kanë mbetur në nivele të ulëta. Oferta që sjell Perëndimi është shumë më e rëndësishme se çfarëdo oferte që mund të marrësh në Shqipëri. E treta, Evropa ka nevojë për emigrantët, por ata do të preferonin një emigracion europian të brendshëm, pasi kulturalisht është më kollaj të integrohen. Në 10-20 vitet e ardhshme numri i atyre që do të largohen do të jetë akoma më i madh. Ka mungesë shprese, siguria është shumë keq dhe e treta këta njerëz duan t’i rrisin fëmijët në vende të zhvilluara.

Ylli Rakipi: Jeta kulturore e Shqipërisë është pothuajse e vdekur. Jemi zhytur në një kotësi të jashtëzakonshme. Të martën dhe të shtunën, shkon ora 8, njerëzit janë nëpër shtëpi dhe kafene duke parë Big Brother. Ti nuk e ke parë atë, por fenomenin e përcjell.

Lexo edhe :  Nuk është Durrësi/ Shqiptarët zbulojnë destinacionin e preferuar për pushime

Blendi Fevziu: Nuk shoh zakonisht asnjë spektakël, as me kërcim, as në TV të tjera.

Ylli Rakipi: Të pyes për një gjë që ndihem i shqetësuar për shoqërinë ku jetojmë. Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden, katër miliardë e ca. Rama kishte 600 e ca milionë. Mos jemi një popull që kemi ikur për lesh?

Blendi Fevziu: Kështu ka ndodhur edhe me popuj të tjerë. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në Greqi. Fenomene mediatike të tilla ndodhin.

Ylli Rakipi: Që populli të mbërthehet i gjithi në kotësi?

Blendi Fevziu: Para disa kohësh një regjisori shqiptar i thashë, do të iki të shoh një ndeshje futbolli. Ai u transformua dhe tha, si do të shkosh të shohësh 20 budallenj që luajnë? Unë i thashë e shoh futbollin e kam pasion. Varet nga gjykimi. Problemi është nëse shoqëria e zgjat më shumë, por ka fenomene të tilla në shoqëri.

Ne kemi patur defektet tona si shoqëri. Pse komunizmi në Shqipëri ishte më i egër se çdo vend? Pse Shqipëria ishte vendi i fundit që u shkëput nga Perandoria Otomane?

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV