Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pranvera po vjen!

Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit të Tokës dhe kohëzgjatja e orëve të dritës është e barabartë me atë të orëve të natës.

Në hemisferën veriore, është gjithashtu koha kur orët e ditës fillojnë të rriten gradualisht, deri në solsticin e verës.

Në fakt, fjala ekuinoks rrjedh nga latinishtja aequa-nox, ose natë e barabartë dhe tregon se në një ditë të caktuar kohëzgjatja dita dhe nata janë të barabarta.

Paraqitja grafike e ndriçimit të Tokës gjatë ekuinoksit

Alternimi i stinëve dhe kohëzgjatja e ndryshueshme e ditës dhe natës janë pasojë e drejtpërdrejtë e pjerrësisë prej 23°27′ të boshtit të tokës në lidhje me planin orbital të planetit.

Kjo nënkupton që rrezet e diellit bien në sipërfaqen e tokës në kënde të ndryshme dhe vetëm dy herë në vit janë pingul me të, pra gjatë ekuinokseve.

Ndryshimi i stinëve në hemisferën veriore

Ekuinoksi i pranverës zakonisht ndodh midis 19 dhe 21 marsit.

Arsyeja pse ndodh çdo vit në një ditë të ndryshme është për faktin se Toka kryen një rrotullim të plotë rreth Diellit në 365 ditë e 6 orë, kohëzgjatja e të ashtuquajturit vit sidereal, që nuk korrespondon me atë të kalendarit tonë.

Është pikërisht kjo arsyeja që u prezantua viti i brishtë, ku shkurti çdo katër vjet ka 29 ditë. Kjo ditë e brishtë shtesë ndodh në çdo vit që është një shumëfish i plotë i 6 me 4 dhe krijohet një ditë e plotë.

Pavarësisht kësaj, për shkak të vonesës së akumuluar, ekuinokset mund të ndodhin në një kohë të ndryshme çdo vit.

Edhe pse sipas traditës pranvera vjen më 21 mars, gjërat ndryshuan në vitin 2007 dhe kështu do të vazhdojnë të paktën deri në vitin 2030.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e enjte 8 qershor 2023

Megjithatë, nga viti 2044, ekuinoksi i pranverës do të ndodhi më 19 mars, kjo përsëri për shkak të mes vitit kalendarik dhe atij sidereal, i cili do të vazhdojë deri në vitin 2100, më pas do të rikthehet ardhja e pranverës në 21 mars.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV