Më pak naftë, më pak taksa; qeveria “humbi” 5.2 mld lekë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vitin 2022, Ministria e Financave priste të mblidhte 23.4 miliardë lekë nga taksa e qarkullimit, por arkëtoi 5.2 mld lekë më pak.

Kjo mungesë parash lidhet me konsumin e naftës në popullatë, i cili ra ndjeshëm vitin e kaluar.

Çmimet e larta në pikat e karburanteve bënë që qytetarët të braktisnin makinat ose t’i përdornin ato më rrallë, madje një pjesë e madhe e tyre blenë karburant në vendet fqinje.

Nga taksa e qarkullimit, qeveria ka mbledhur 18.2 mld lekë, 1 mld më shumë se në vitin 2020 kur qarkullimi u mbyll nga pandemia dhe 1.5 mld lekë më pak se në vitin 2021.

Të ardhurat nga taksa e qarkullimit zënë rreth 10% të shumës së përgjithshme që vilet nga tatimet. Taksa e qarkullimit mbi benzinën dhe naftë vilet në masën 27 lekë për litër.

Ajo ka për qëllim të grumbullojë të ardhura nga përdoruesit e transportit dhe vilet gjatë blerjes së karburantit, për çdo litër të konsumuar.

Fondet që grumbullohen nga tatimi janë shumë herë më të larta se buxheti vjetor për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve.

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave vitin e kaluar fondet e brendshme për investime në rrugë ishin16 miliardë lekë, duke përfshirë mirëmbajtjen dhe ndërtimin e rrugëve.

 

 

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV