Ka shënuar viktimat e para/ OBSH del me njoftimin e frikshëm për virusin më të ri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Virusi Marburg ka vrarë pesë njerëz në rajonin veriperëndimor Kagera të Tanzanisë, tha ministria e shëndetësisë në vend.

Temperatura e lartë është një simptomë e zakonshme e virusit vdekjeprurës të ngjashëm me Ebola, e ndjekur shpesh nga gjakderdhja dhe dështimi i organeve.

Tre persona po trajtohen në spital dhe autoritetet po gjurmojnë 161 kontakte.

Strategjia e Tanzanisë për të kontrolluar përhapjen u vlerësua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, Dr Matshidiso Moeti, tha: “Përpjekjet e autoriteteve shëndetësore të Tanzanisë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes janë një tregues i qartë i vendosmërisë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive shpërthimit.”

Moeti tha se OBSH po punon me qeverinë e Tanzanisë për të rritur me shpejtësi masat e kontrollit për të ndaluar përhapjen e virusit. Virusi Marburg është po aq vdekjeprurës sa Ebola, pjesë e familjes së filoviruseve, dhe vret mesatarisht gjysmën e të infektuarve, thotë OBSH.

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV