Punonte si korrier kanabisi në Britani/ Shqiptari dënohet me 120 orë punë pa pagesë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 33-vjeçar shqiptar me banim në Oxfordshire, i ka shpëtuar burgut pasi u kap me kanabis me vlerë gati 10,000 paund në Gloucester. Mond Karaj nga Denton Lane, Garsington ka jetuar në Mbretërinë e Bashkuar për pesë vjet, por nuk i është dhënë statusi i imigrimit. Atij iu ofruan para për të punuar si korrier për të shpërndarë drogën nëpër qytete dhe vendosi të punonte.

Më 26 tetor 2021, shqiptari u arrestua pasi kur policia e ndaloi për kontroll në makinë iu gjet një qese e mbyllur që përmbante 985 gramë kanabis, e cila kapte vlerën e gati 10,000 paund. Në fillim ai tha se droga i përkiste një shoku që kishte përdorur makinën më herët atë ditë. Megjithatë, ai e ndryshoi version kur u paraqit në gjykatë dhe deklaroi se ishte korrier për drogën që i ishte gjetur.

Gjurmët e gishtërinjve të tij ishin gjetur në një qese të mbyllur me vakum, që do të thoshte se ai e kishte mbyllur çantën përpara se të transportonte drogën. Avokati mbrojtës i shqiptarit tha se vendimi i gjykatës do të ndikojë në vendimin e Home Office nëse ai mund të qëndrojë në Mbretërinë e Bashkuar. Gjykatësja tha se koha që Karaj ka kaluar në paraburgim e ka bërë të reflektojë dhe ai është sjellë mirë. Për këtë arsye vendosi që dënimi i tij të ishte 12 muaj nën mbikëqytjen e shtetit dhe urdhëroi që ai të kryente 120 orë punë pa pagesë.

 

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV