Zgjedhjet e 14 majit/ Berisha prezanton kandidatin e Matit: Ju ftoj të bëjmë natën ditë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këtë pasdite, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është ndalur në qytetin e Matit, ku ka prezantuar kandidatin e koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Bashkinë Mat, Skënder Gjucin.

Berisha ka dhënë mesazhe për veriorët, duke shprehur besim se ata do të sjellin Skënder Gjucin në krye të bashkisë, në zgjedhjet e 14 majit.

Kryedemokrati ftoi qytetarët të japin mbështetjen për të sjellë fitoren e lirisë, e idealeve dhe Shqipërisë që nuk e pranon monizmin.

“Sot ne jemi mbledhur këtu për t’i shprehur besimin tonë, kryetarit tonë të ardhshëm të bashkisë së këtij qyteti, qytetarit të parë të Matit, Skënder Gjuci.

Berisha prezanton kandidatin e Matit/ Mesazh qytetarëve për zgjedhjet

Me 14 maj qytetarët e Matit dhe mbarë Shqipërisë janë të ftuar të votojnë, të shprehin besimin e tyre për kandidatët që ata vlerësojnë më shumë. Në këtë kontekst unë dua të theksoj se kandidatët që paraqesim kësaj here si aleanca ‘Bashkë Fitojmë’ janë kandidatët e parë në historinë e këtij vendi, që nuk emërohen nga kryetari apo kryesia e PD-së, por që janë përzgjedhur dhe votuar nga ju, dhe ju garantoj se kjo është norma, standardi më i avancuar i lirisë për një forcë politike.

Kjo është mënyra më e përgjegjshme, më transparente për të vendosur në drjetim në qeveri vendore, parlament, parti njerëzit që ju vlerësoni më shumë.

Një vit e gjysëm më parë dhe në këtë sallë dhe në çdo takim, demokratët kishin një kërkesë; ti emërojmë ne dhe të mos na i emërojë kryesia e partisë në Tiranë, përfaqësuesit tanë.

Jam i kënaqur që vij këtu sot para jush me këtë kërkesë legjitime plotësisht të plotësuar. Çfarë do përpjekje që u bënë unë ju garantoj ju se kam qëndruar në anën tuaj dhe tek po vija lexova mesazhin e një demokrati, i cili më falënderonte, më tha se; u tregove stoik për primaret dhe na nderove ne si demokratë.

Lexo edhe :  Anëtarësimet e reja në PS/ Veliaj: Vetëm duke punuar bashkë e çojmë vendin përpara

Kjo është e vërteta, ishte si një praktikë e parë, një praktikë që u zhvillua në mënyrë të shkëlqyer, në të cilën ju treguar një shkallë të lartë politike, formimi politik, një vlerësim të madh për lirinë dhe sot ne shkojmë ballë hapur para të gjithë zgjedhësve, demokratë, socialistë, pa parti, me Skënder Gjucin, Bedri Hoxhën, Ismail Ukën dhe me çdo kandidate dhe kandidat në Shqipëri.

Ndaj dhe ju ftoj të bëjmë gjithçka, natën ditë, të derdhim djersë dhe të sakrifikojmë për të mbrojtur vlerat e kandidatëve tanë, për të promovuar kandidatët tanë, për të bërë gjithçka për fitoren e tyre.

Fitorja e tyre është fitore e lirisë, është fitore e gjithsecilit prej jush, është fitore e idealeve tuaja, e një Shqipërie që nuk pranon monizmin, e një Shqipërie që beson tek vetja dhe e ardhmja”, theksoi Berisha.

Të fundit

“Ambasadore e Paqes”, moderatorja Bieta Sulo nderohet me titullin e veçantë

Në një ceremoni me mbi 200 pjesëmarrës, nga Kosova dhe Shqipëria, me ish Presidentët Moisiu dhe Sejdiu, ambasadorë dhe...

Eksperti i Shekspirit përmbys mitin për babanë e dramaturgut

Gjoba me baltë e John Shakespeare në 1552 ishte më shumë një tarifë për asgjësimin e mbeturinave sesa një ndëshkim, thotë studiuesi  Nga Dalya Alberge   Regjistrimi...

Lufta dhe paqja: këto fjalë janë të ndaluara sot në Rusi

Nëna ime gërsheton rrjeta kamuflimi për ushtarët dhe kur përpiqemi të flasim për atë që po ndodh në Ukrainë, ne përfundojmë duke bërtitur   Nga Elena...

Nxjerrja nga qarkullimi i dinarit serb/ Opozita kritika Kurtit: E bëri temë në dialog!

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti, kritikon kryeministrin, Albin Kurti, se rregulloren e BQK-së që ndalon përdorimin e dinarit për...

28-29 shkurt/ Tirana mikëpritëse e 2 samiteve, Volodymyr Zelensky mirënjohës Shqipërisë

Për herë të parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të vizitojë Shqipërinë, ndërsa Ukraina ndodhet në luftë me Rusinë që prej shkurtit 2022. Tirana...

Lajme të tjera

Web TV