Tërmetet në juglindje/ Sizmologët: Është i parrezikshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmet me intensitet 5-6 ballë, u regjistrua në orët e para të ditës së sotme në fshatin Mollas, 9 km larg Ersekës

Në të gdhirë të ditës së sotme, në 02. 45 minuta, Korça dhe Shqipëria juglindore u godit nga një tërmet moderat me magnitudë 4.4 të shkallës Rihter, të cilat janë tërmete karakteristike që bien në këtë zonë, sidomos këto vitet e fundit.

Ky tërmet është shoqëruar pastaj edhe nga një seri pasgoditjesh, mbi 70 të tilla, më e madhja me magnitudë 3.9 shkalla Rihter.

Tërmeti nuk ka qenë I thellë, ishte tërmet I cekët, por kuptohet që sa më i cekët, aq më i madh është efekti në sipërfaqe.

Tërmete të tilla si ky I fundit janë tërmete që vetëm shkaktojnë lëkundje dhe ndonjë dëmtim në shtëpi të vjetra, por shkaktojnë edhe frikë ose panik, por janë tërmete pa asnjë efekt nga ana inxhinierike.

Pas zonës Adriatiko-Jonike dhe zonës Vlorë-Lushnjë-Elbasan-Dibër, zona e Korçës është zona më aktive sizmike në vendin tonë.  Dhe bën mirë që energjia e vendit tonë në këto pjesë aktive çlirohet nëpërmjet këtyre tërmeteve të tilla moderatë, që të mos kemi tërmete të mëdha.”- tha Rrapo Ormëni, sizmolog

Vend për panik nuk ka, pasi ky ka qenë një tërmet tipik me goditjen kryesore dhe pasgoditjet e vogla, që po vijnë duke u shuar, ndaj s’ka vend për asnjë lloj frike.

Të fundit

Sopranoja italiane Ana Pirozzi vjen për Master Class në Tiranë, pa pagesë për të rinjtë

Sopranoja e njohur italiane, Ana Pirozzi do të jetë në Tiranë për një master class falas për të rinjtë....

Kur duhet të hamë më shumë mish në dimër apo verë? Ja çfarë thonë mjekët

Kur jashtë është ftohtë dhe temperaturat bien nën zero gradë Celsius, shpesh mund të shërbejë si një instinkt për të kërkuar porcione ushqimi më...

7 vende përrallore të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë gjatë jetës tuaj

Cilido qoftë versioni juaj i parajsës në tokë, vendet më poshtë jo vetëm që mahnisin sytë me bukuritë e rralla natyrore por edhe mbushin...

Fushata i kushton shtrenjtë, Mitsotakis rezulton me Covid 19

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka rezultuar pozitiv për Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë helene i cili ka anuluar...

Gazetarja plas ‘bombën’: Ja çfarë do të bëjë prokuroria për çështjen e Tahirit

Burime të sigurta të gazetares Anila Hoxha deklaruan se pavarësisht se prokurori i çështjes ka aprovuar lirimin e Saimir Tahirit, të hënën po shohin...

Lajme të tjera

Web TV