Ushqimet që duhet të shmangni gjatë agjërimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ramazani i vitit 2021 është vetëm pak ditë larg dhe ndërsa muaji i shenjtë është i mbushur me të mira, është e rëndësishme të ruajmë nivelet tona të energjisë dhe të shmangim tundimet e ushqimeve jo të shëndetshme që vijnë me këtë muaj.

Gjatë Ramazanit, është normale të vëreni një ndryshim në nivelin e energjisë së trupit tuaj, dhe kjo varet nga ajo që hani ose shmangni në vaktet e iftarit dhe syfyrit.

Për shembull, trupi juaj mund të ketë nevojë të konsumojë sheqerna pas një agjërimi të gjatë, por kjo është e keqe për shëndetin e trupit dhe lëkurës tuaj.

Ushqimet që duhen shmangur gjatë Ramazanit

1- Ushqime të yndyrshme dhe të skuqura

Nutricionistët këshillojnë në përgjithësi dhe në veçanti gjatë muajit të Ramazanit që të shmanget ngrënia e ushqimeve të yndyrshme dhe të skuqura, si pjatat e ëmbla, petët e skuqura dhe kunafa e skuqur… përveç pjatave të ndryshme të ëmbëlsirave si samozat, sepse janë të ngopura me yndyrna që janë. akumuluar shpejt nga trupi.

Gjithashtu, ngrënia e ushqimeve të yndyrshme pas orëve të gjata agjërimi mund të shkaktojë probleme me stomakun si urth dhe dispepsi.

2- Ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri

Nutricionistët rekomandojnë shmangien e ushqimeve që përmbajnë një përqindje të lartë sheqeri, si pjatat e ëmbla orientale të Ramazanit dhe çokollata me qumësht, sepse ato kanë vlera të ulëta ushqyese.

Përveç kësaj, ato janë të pasura me kalori të larta që kthehen në yndyrë të akumuluar dhe në këtë mënyrë shkaktojnë shtim në peshë. Ato mund të sjellin edhe probleme shëndetësore nëse konsumohen çdo ditë gjatë gjithë muajit të Ramazanit.

3- Pije joalkoolike dhe lëngje të përpunuara

Lexo edhe :  Ja lista me sëmundjet që qëllimisht nuk trajtohen dhe arsyet pse

Konsumimi i pijeve joalkoolike dhe lëngjeve të përpunuara është një nga zakonet e këqija në tryezën e iftarit dhe të syfyrit. Këto pije zakonisht përmbajnë një përmbajtje të lartë sheqeri që çon në shtim në peshë.

Ky zakon i dëmshëm mund të shkaktojë edhe probleme të lëkurës si puçrrat, përveç fryrjes dhe gazrave që çojnë në dispepsi. Ekspertët këshillojnë pirjen e ujit ose ujit të kokosit, të cilat janë alternativa ideale për këto pije të dëmshme.

4- Ushqime të pasura me karbohidrate të thjeshta ose të rafinuara

Këto ushqime përfshijnë sheqerna, pasta, ëmbëlsira, krofanë, briosh dhe miell të bardhë… që të gjitha rrisin ngopjen për jo më shumë se 4 orë dhe më pas ju lënë të uritur gjatë agjërimit.

5- Ushqimet e kripura

Një çekuilibër i niveleve të natriumit në trupin tuaj ju bën të keni shumë etje gjatë agjërimit. Prandaj përpiquni të shmangni arrat e kripura, turshitë, patate të skuqura dhe të gjitha llojet e ushqimeve që përmbajnë salcë soje.

6- Pije me kafeinë

Nutricionistët paralajmërojnë të mos pini kafe gjatë vaktit të syfyrit, pasi ajo, nga ana tjetër, çon në pagjumësi. Gjithashtu, kafeja është diuretike, ndaj do të jeni të dehidratuar gjatë agjërimit, gjë që ndikon në rininë e lëkurës.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV