Mos e neglizhoni, ja pse vitamina D është kaq e rëndësishme për shëndetin tonë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vitamina D ndihmon në rregullimin e niveleve të kalciumit dhe fosfatit, promovon shëndetin e kockave, mbështet sistemin imunitar dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike duke përfshirë osteoporozën, sklerozën e shumëfishtë, diabetin dhe kancerin.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit yndyrorë, si salmoni, trofta dhe skumbri, janë burime të shkëlqyera të vitaminës D.

Kërpudha

Disa lloje kërpudhash, si shiitake dhe portobello, janë të pasura me këtë vitaminë, shkruan India Times.

Të verdhat e vezëve

Të verdhat e vezëve janë një tjetër ushqim që përmbajnë këtë vitaminë

Qumësht i fortifikuar

Shumë lloje qumështi, duke përfshirë qumështin e lopës, qumështin e sojës dhe qumështin e bajames, janë të fortifikuara me Vitaminë D.

Drithëra të fortifikuara   

Kur përgatitni mëngjesin tuaj, merrni parasysh të shtoni drithëra të fortifikuara pasi ato mund të jenë një i mirë i kësaj vitamine.

Të fundit

Pa këta tre elementë marrëdhënia juaj nuk do të “mbijetojë”

Ne të gjithë kemi nevoja të ndryshme në një marrëdhënie që janë shumë të rëndësishme për ne sa kontroll...

Do bëhen prindër?/ Getinjo konfirmon ribashkimin me Vivien

Para pak ditëve Getinjo dhe Vivien Thano u bënë kryefjalë e mediave. Kjo pasi çifti u filmua me njëri-tjetrin. ‘Indeksonline’ publikoi një video ku...

“Më 14 maj rinia foli”/ Basha vijon takimet: Qytetarëve iu është vrarë shpresa

Lulzim Basha vijon me takimet e tij me të rinjtë e të rejat. Ai është ndalur sërish sot në një takim, ku ndër të tjera...

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës përfaqësuar nga Albin Kurti bëjnë...

Shkrirja e ASA-s/ Ankohet Gjinushi: Paguhem 300 mijë lekë të vjetra në muaj

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi...

Lajme të tjera

Web TV