Pas tërmetit dhe përmbytjeve, Turqia përfshihet nga stuhitë dhe bora

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Era e fortë dhe stuhia e pritur në Rajonin Lindor të Detit të Zi kanë nisur të jenë efektive në orët e mbrëmjes. Qytetarët kanë pasur vështirësi në ecje për shkak të erës së fortë që fryn nga perëndimi dhe veriperëndimi në Trabzon. Në disa lagje ka pasur ndërprerje afatshkurtër të energjisë elektrike për shkak të erës.

Në lagjen Erdoğdu, një trung peme bllokoi qarkullimin pasi u shkul nga rrënjët për shkak të erës së fortë. Si pasojë e stuhisë efektive në lagjen Pazar të Rizes, çatia e banesës  fluturoi dhe ra mbi automjetet e parkuara.

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) paralajmëroi qytetarët që të jenë të kujdesshëm duke paralajmëruar për stuhi në të gjithë rajonin.

Nga dita e sotme, në zonat bregdetare të rajonit do të ketë reshje të dendura shiu dhe bore. Reshjet e borës pritet të arrijnë në 20 centimetra në pjesët e brendshme të Rizes dhe rreth Artvinit dhe 20 centimetra e lart në pjesët e brendshme të Trabzonit dhe Giresunit dhe rreth Gümüşhane.

Në disa zona të tjera të vendit priten rrebeshe të mëdha. Autoritetet u bëjnë apel qytetarëve në rajon që të jenë të kujdesshëm ndaj përmbytjeve, akullit dhe ngricave, si dhe për ndërprerjet në transport.

Lexo edhe :  Temperatura deri në 28 gradë dhe.../ ‘Kapriçot’ e motit për ditën e nesërme

Në deklaratën e bërë nga Meteorologjia, vlerësohet se temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm (8-15 gradë) në të gjithë Turqinë.

Të fundit

“Më 14 maj rinia foli”/ Basha vijon takimet: Qytetarëve iu është vrarë shpresa

Lulzim Basha vijon me takimet e tij me të rinjtë e të rejat. Ai është ndalur sërish sot në një...

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës përfaqësuar nga Albin Kurti bëjnë...

Shkrirja e ASA-s/ Ankohet Gjinushi: Paguhem 300 mijë lekë të vjetra në muaj

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi...

Lirimi i Tahirit/ Reagon Rama: Duhet të ketë drejtësi të barabartë për të gjithë

Një reagim për lirimin nga qelia të ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ardhur edhe nga kryeministri Edi Rama. Në takimin falenderues që po...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja shumë e dashur për publikun (EMRI+FOTO)

Në moshën 84-vjeçare dhe pak ditë para se të festonte ditëlindjen, sot ndërroi jetë aktorja Nonika Galinea, e cila për shumë dekada i shërbeu...

Lajme të tjera

Web TV