‘The Guardian’: Putin planifikon të pushtojë botën përmes sulmeve kibernetike dhe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sulmet kibernetike dhe deinzformimi të lidhura me inteligjencën ruse janë gurët e fundit që Rusia po luaan për të zgjeruar sferën e sulmeve kundër Ukrainës, në një kohë kur lideri rus po përballet me presione nga Perëndimi për t’i dhënë fund luftës. Në një analizë të bërë nga prestigjoza britanike ‘The Guardian’, theksohet se sulmet kibernetie të Kremlinit do të nxjerrin në pah praktikat e errëta të presidentit rus.

Putin ka angazhuar inxhinierët e sigurisë kibernetike të Moskës për të zhvilluar veprime keqdashëse në internet që favorizojnë dezinformimin dhe zgjerojnë sferën e sulmeve kundër Ukrainës.

SHKRIMI I PLOTË:

Diku në periferitë verilindore të Moskës është një zyrë që mund të kalojë edhe pa u vënë re. Jashtë saj, tabela shkruan “Qendër Biznesi”, ku pranë saj janë rezidenca moderne dhe një varrezë e vjetër me përmendore lufte. Kjo është një zonë ku Pjetri i Madh, të cilin mediat e huaja e kanë krahasuar me Vladimir Putin në disa raste, dikur stërviti ushtrinë e tij të fuqishme.

Brenda ndërtesës gjashtëkatëshe, një gjeneratë e re po ndihmon operacionet ushtarake ruse. Armët e saj janë më të avancuara se ato të epokës së Pjetrit të Madh: jo pike dhe halberds, por mjete hakerimi dhe dezinformimi.

Inxhinierët e softuerit që qëndrojnë pas këtyre sistemeve janë punonjës të ‘NTC Vulkan’. Në sipërfaqe, duket si një konsulencë moderne për sigurinë kibernetike. Megjithatë, një rrjedhje e dosjeve sekrete nga kompania ka ekspozuar punën e saj në forcimin e aftësive të luftës kibernetike të Vladimir Putin.

Mijëra faqe dokumentesh sekrete zbulojnë se si inxhinierët e Vulkan kanë punuar për ushtrinë ruse dhe agjencitë e inteligjencës për të mbështetur operacionet e hakerëve, për të trajnuar operativët përpara sulmeve në infrastrukturën kombëtare, për përhapjen e dezinformatave dhe kontrollin e seksioneve të internetit.

Lexo edhe :  Rama për televizionin bullgar: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut s'duhet të trajtohen si..

Puna e kompanisë është e lidhur me shërbimin federal të sigurisë ose FSB, agjencia vendase e spiunazhit; divizionet operative dhe inteligjente të forcave të armatosura, të njohura si GOU dhe GRU; dhe SVR, organizata e jashtme e inteligjencës ruse.

Dokumentet e klasifikuara datojnë nga viti 2016 deri në vitin 2021dhe u zbuluan nga një sinjalizues që kundërshtoi luftën e Putinit kundër Ukrainës. Disa ditë pasi filloi pushtimi rus, në shkurt 2021, burimi iu drejtua gazetës gjermane Süddeutsche Zeitung duke zbuluar se FSB qëndron pas projektit inxhinierik Vulkan.

“Njerëzit duhet të dinë rreziqet e këtij softueri. Për shkak të zhvillimeve në Ukrainë, vendosa të vazhdoj me zbulimet. Kompania po ndërmerr veprime dashakeqe në një kohë kur Rusia po bën gjëra tragjike në Ukrainë”, thotë informatori.

Rrjedhja përfshin email, dokumente të brendshme, plane projektesh dhe kontrata. Gjithashtu zbulohen informacione për operacionet kibernetike të Kremlinit, por nuk dihet nëse mjetet e ndërtuara nga ekipi Vulkan janë përdorur për sulme në Ukrainë apo gjetkë.

Megjithatë, hakerat rusë kanë sulmuar vazhdimisht faqet e internetit të Ukrainës, një taktikë që vazhdon ende. Që nga viti i kaluar, raketat ruse kanë goditur Kievin dhe qytete të tjera, duke shkaktuar dëme në objektet kritike.

Të fundit

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh...

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Të shtunën vjen hëna e plotë rozë/ Për këto 4 shenja sjell kaos të paparë në jetën e tyre

Të shtunën, më 3 qershor, qielli do të ndriçohet nga një Hënë e plotë rozë në shenjën e Shigjetarit dhe na sjell energji të...

Lajme të tjera

Web TV