E RËNDË/ Era e fortë nxjerr nga shinat dy trena në Zvicër, DETAJET e para

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur në Zvicër, teksa dy trena kanë dalë nga shinat.

Mediat e huaja raportojnë se ngjarja ka ndodhur pak para orës 17:00, pranë stacionit të Buren zum Hof, ku mësohet se dy trena kanë dalë nga shinat pothuajse njëkohësisht në dy zona të ndryshme. Policia njofton se nga aksidenti kanë mbetur të plagosur disa persona.

Pararakisht shkak dyshohet të jetë bërë kushtet e këqija atmosferike dhe erërat e forta në këtë zonë. Një pjesë e trenit u përmbys dhe trenat e tjerë në seksion duhej të ndaleshin. Ekipet e shpëtimit ishin në vend në orët e para të mbrëmjes.

Pothuajse në të njëjtën kohë, një tren i operuar nga kompania mobil Aare Seeland doli nga shinat në Lüscherz, në bregun jugor të liqenit Biel. Në atë aksident kanë mbetur të plagosur edhe disa persona.

Erërat e stuhishme përfshinë disa rajone në veri të Alpeve të premten, me rrebesh deri në 122 kilometra në orë.

Të fundit

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës...

Shkrirja e ASA-s/ Ankohet Gjinushi: Paguhem 300 mijë lekë të vjetra në muaj

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi...

Lirimi i Tahirit/ Reagon Rama: Duhet të ketë drejtësi të barabartë për të gjithë

Një reagim për lirimin nga qelia të ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ardhur edhe nga kryeministri Edi Rama. Në takimin falenderues që po...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja shumë e dashur për publikun (EMRI+FOTO)

Në moshën 84-vjeçare dhe pak ditë para se të festonte ditëlindjen, sot ndërroi jetë aktorja Nonika Galinea, e cila për shumë dekada i shërbeu...

A do të ketë fashë të energjisë gjatë vjeshtës? Ja si përgjigjet eksperti i ekonomisë

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euroneës Albania, ai theksoi se...

Lajme të tjera

Web TV