NATO ndalon përdorimin e TikTok nga pajisjet e zyrtarëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NATO ka ndaluar zyrtarisht personelin e saj të shkarkojë aplikacionin TikTok në pajisjet që ofron, duke përmendur shqetësimet e sigurisë, sipas dy zyrtarëve të njohur me këtë çështje.

Zyrtarët e NATO-s i dërguan një memo stafit të premten në mëngjes duke njoftuar ndalimin. Në këtë shënim, TikTok u ndalua zyrtarisht, por nuk u përdor as përpara pajisjeve të sponsorizuara nga NATO gjithsesi, për shkak të kufizimeve të brendshme teknologjike.

“Siguria kibernetike është një prioritet kryesor për NATO-n. NATO ka kërkesa të forta për specifikimin e aplikacioneve për përdorim zyrtar të biznesit. TikTok nuk është i aksesueshëm në pajisjet e NATO-s”, tha një zyrtar i lartë për CNN.

NATO është organi më i fundit qeveritar që ndalon aplikacionin për shqetësimet se qeveria kineze mund të hyjë në të dhënat e përdoruesve të TikTok përmes kompanisë së saj mëmë kineze, Bytedance. SHBA, Britania e Madhe, Norvegjia, Parlamenti Evropian dhe vende të tjera e kanë ndaluar tashmë aplikacionin nga pajisjet qeveritare.

Shefi ekzekutiv i TikTok, u tha ligjvënësve amerikanë në fillim të këtij muaji se kompania është plotësisht e pavarur nga Pekini dhe se ai “nuk ka parë asnjë provë që qeveria kineze ka akses në këto të dhëna”.

Të fundit

Gazetarja plas ‘bombën’: Ja çfarë do të bëjë prokuroria për çështjen e Tahirit

Burime të sigurta të gazetares Anila Hoxha deklaruan se pavarësisht se prokurori i çështjes ka aprovuar lirimin e Saimir...

Tkurret popullsia e Shqipërisë, 32 mijë banorë më pak gjatë vitit të kaluar

Edhe gjatë vitit 2022, popullsia e Shqipërisë vijoi tendencën rënëse. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, më 1 janar 2023 në vendin tonë u...

Puthi Georgia Melonin/ Basha “xhelozon” Ramën: Sillet si yjet e Hollywood-it

Veprimi i kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në Molavi, ku i dha një përaqfim të zjarrtë kryeminsitries së Italisë Georgia Meloni, është...

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i Ramës

Mbrëmjen e sotme është arrestuar Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Rama ka reaguar menjëherë për arrestimin e zyrtares. “Një Sekretare e...

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e qeverisë (Emri)

Sekretarja e Përgjithshme e ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro është arrestuar këtë të premte. Arrestimi është kryer me urdhër të Prokurorisë së Posaçme (SPAK) dhe...

Lajme të tjera

Web TV