F1 Kualifikueset Australi/ Max Verstappen në “Pole Position”, rikthehet Mercedes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Formula 1 përgatitet për garën e tretë të sezonit atë në Australi teksa ditën e sotme u zhvilluan provat zyrtare. Në Melbourne, Max Verstappen dhe Red Bull konfirmuan superioritetin teksa piloti holandez nuk e vendosi në diskutim vendin e parë dhe në këtë formë në garën e së dielës do të niset në Pole Position.

Pas krahëve të Red Bull, u renditën dy makinat Mercedes me George Russell që zuri vendin e dytë ndërsa pas tij, vendi i tretë ishte për Lewis Hamilton. Një provë e mirë për skuderinë gjermane që tashmë duhet të mbajë ritmin edhe në garë teksa “Shigjetat e Arta” mbeten në kërkim të përmirësimit për t’u rikthyer te konkurrenca me Red Bull-in. Ndërkohë, Fernando Alonso dhe Aston Martin i tij nuk shkuan më shumë se vendi i katërt.

Megjithatë, piloti veteran në garë e ka vërtetuar se gjen ritmin e duhur. Vendi i pestë për Carlos Sainz me Ferrarin që vijon të mbetet larg kreut teksa piloti tjetër i talianëve, Charles Leclerc u rendit i shtati. Në mesin e dyshes Ferrari u pozicionua Lance Stroll. Sakaq, dhjetëshja e parë u plotësua nga Albon, Gasly dhe Hulkenberg.

Ndërkaq, vlen të theksohet se piloti i dytë i Red Bull Sergio Perez do të niset nga vendi i fundit pasi nuk mundi të regjistronte kohë si pasojë e një aksidenti në pjesën e parë të provave, ndërsa nga ana tjetër, edhe piloti vendas Oscar Piastri zhgënjeu turmën pasi nuk mundi të shkonte më shumë se vendi i 16-të.

Të fundit

Përplasen trenat në Indi, 50 të viktima dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë...

Feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç bën Kejvina Kthella

Kejvina Kthella prej vitesh njihej si një nga vajzat më të bukura të showbiz-it, por së fundmi u bë shumë e komentuar në media...

Sopranoja italiane Ana Pirozzi vjen për Master Class në Tiranë, pa pagesë për të rinjtë

Sopranoja e njohur italiane, Ana Pirozzi do të jetë në Tiranë për një master class falas për të rinjtë. Këtë e bëri me dije...

Kur duhet të hamë më shumë mish në dimër apo verë? Ja çfarë thonë mjekët

Kur jashtë është ftohtë dhe temperaturat bien nën zero gradë Celsius, shpesh mund të shërbejë si një instinkt për të kërkuar porcione ushqimi më...

7 vende përrallore të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë gjatë jetës tuaj

Cilido qoftë versioni juaj i parajsës në tokë, vendet më poshtë jo vetëm që mahnisin sytë me bukuritë e rralla natyrore por edhe mbushin...

Lajme të tjera

Web TV