Pse ndodhin gënjeshtrat dhe shakatë në 1 Prill?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

1 Prilli, i cili bie pas ekuinoksit pranveror, shënoi fillimin e vitit bujqësor: ishte një datë festive e festuar edhe me batuta. Por tradita e shakave në festa është shumë e lashtë.

Zakoni i shakave në 1 Prill – Dita e Gënjeprillit – ka origjinë të lashtë, por duke qenë se nuk ka prova të sigurta, ka hipoteza të shumta dhe të ndryshme. Fillimisht, 1 Prilli, i cili bie menjëherë pas ekuinoksit pranveror, shënoi fillimin e vitit bujqësor, të rilindjes së natyrës dhe për këtë arsye ishte një datë festive. Prandaj festohej edhe me batuta.

DITA E PARË E PRILLIT: PSE KJO DATË?  – Zgjedhja e 1 Prillit si një ditë kushtuar shakave mund të ketë disa shpjegime. Siç raportohet gjithashtu nga Enciklopedia Treccani, disa studiues argumentojnë se peshku i prillit rrjedh nga një zakon i lashtë fiorentin, duke pasur parasysh se më 1 prill “njerëzit e thjeshtë u dërguan për të blerë, në një shesh të veçantë, disa peshq që ishin vetëm në figurë”; të tjerët, nga ana tjetër, e gjurmojnë origjinën e këtij zakoni në një dekret papnor, i cili i ndalonte të krishterët të hanin peshk më 1 prill, ditën kushtuar kujtimit të mrekullisë së Gjembit të Shenjtë që ndodhi në Aquileia në kohën e patriarkut Bertrando. Një hipotezë tjetër e lidh origjinën e Ditës së Gënjeprillit me arratisjen e një princi Lorraine, i cili, në kohën e mbretit Louis XIII, do të kishte notuar përtej Meurthe.

PSE BËHEN SHAKA FESTIVE? – Shakatë dhe shakatë karakterizojnë 1 Prillin, Karnavalin, por edhe natën e Vitit të Ri, Halloween-in… «Karnavalet është një episod i vendosur në një semestër të tërë ritualesh, nga Halloween, që nxit kthimin e shpirtrave, deri në Pashkë dhe Rrëshajë: një rit i vetëm themelor i vdekjes dhe i rilindjes”, nënvizon antropologu Giovanni Kezich. Këta përvjetorë të krishterë janë shartuar në festat e mëparshme pagane të lidhura me stinët: solsticat dimërore dhe verore, ekuinoksin pranveror.

Lexo edhe :  Horoskopi i ditës së hënë, 5 qershor 2023

 ÇFARË ISHIN SATURNALITË?  – Më përfaqësueset e këtyre festave ishin Saturnalia, e kremtuar nga romakët nga 17 deri më 23 dhjetor: Saturni ishte perëndia e kohës, rigjenerimit dhe bujqësisë. Gjatë dimrit ai dilte nga nëntoka dhe duhej të festohej për të shkuar përsëri nën tokë ku do të kishte mbrojtur dhe më pas do të bënte farat të mbijnë. Sipas mitit, Saturni, i dëbuar nga Olimpi, mbërriti në Lacio ku themeloi Epokën e Artë: toka ofronte ushqim pa pasur nevojë për kultivim, nuk kishte luftëra, sëmundje apo dallime shoqërore. Prandaj, për nder të tij, dallimet klasore u shfuqizuan gjatë Saturnalia: kreu i festimeve ishte një skllav, i tërhequr me short, i cili mbante një maskë qesharake. Të pasurit organizonin bankete në të cilat vepronin si shërbëtorë të skllevërve të tyre, për të simbolizuar përzierjen e natyrës.

Prandaj, shakatë dhe maskimet shërbyen për të shkelur rendin shoqëror, rregullat, për t’u përgatitur për ardhjen e një bote të re të rigjeneruar nga natyra.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV