Vladimir Putin: SHBA po kërcënon paqen ndërkombëtare, jo ne

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi sot një dekret që përcakton kuadrin e ri të politikës së jashtme të Rusisë.

“Sot nënshkrova një dekret për miratimin e Konceptit të përditësuar të Politikës së Jashtme të Federatës Ruse”, tha presidenti rus gjatë një takimi me anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit.

Putin theksoi se për shkak të ndryshimeve serioze në arenën botërore, dokumentet bazë strategjike duhej të rregulloheshin. Sipas tij, plani i përditësuar i Politikës së Jashtme do të jetë baza e veprimeve praktike të vendit në afat të mesëm dhe afatgjatë dhe gjithashtu do të jetë një bazë e mirë për punë të mëtejshme në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Dispozitat kryesore të doktrinës së përditësuar të Politikës së Jashtme, sipas Ria Novosti janë si më poshtë:

Rusia nuk e konsideron veten armik të Perëndimit dhe nuk izolohet prej tij, nuk ka synime armiqësore.

– Rusia po mbështet në realizimin se konfrontimi me Perëndimin është i kotë dhe vlerëson vlerën e kthimit në ndërveprim të barabartë.

– Moska e konsideron kursin amerikan si burimin kryesor të rrezikut për sigurinë e saj dhe paqen ndërkombëtare.

– Prioritet do t’i jepet heqjes së mbetjeve të dominimit të SHBA-së në botë.

– Moska përpiqet të sigurojë sigurinë në mënyrë të barabartë për të gjitha vendet bazuar në parimin e reciprocitetit.

– Thellimi i përgjithshëm i lidhjeve dhe koordinimit me Kinën dhe Indinë është i një rëndësie të veçantë.

– Qëllimi kryesor me vendet përreth është që rajoni të kthehet në një zonë paqeje, fqinjësie të mirë dhe prosperiteti.

Putin vuri në dukje se Ministria e Punëve të Jashtme, së bashku me departamentet e tjera, punuan për ta përafruar këtë dokument me realitetet moderne. Ai gjithashtu u kërkoi zyrtarëve të përfshirë në zbatimin e një politike të jashtme të përbashkët që t’i kushtojnë vëmendje të veçantë zgjerimit të lidhjeve me partnerët që mendojnë në mënyrë konstruktive dhe krijimit të kushteve që shtetet armiqësore të braktisin politikën e tyre armiqësore ndaj Rusisë.

Lexo edhe :  Rifutja në aventurë të re e opozitës

Hera e fundit që Rusia ndryshoi planifikimin e politikës së saj të jashtme ishte në vitin 2016. Në fund të janarit 2022, Ministria e Punëve të Jashtme krijoi një draft të një dokumenti të ri, i cili merrte parasysh ndryshimet në arenën ndërkombëtare. Megjithatë, pasi drafti u diskutua në një takim të Këshillit të Sigurimit, Vladimir Putin urdhëroi që ai të finalizohej.

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV