Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi botës që të kujdeset më mirë për të varfërit, të vetmuarit dhe të pafuqishmit.

Mijëra njerëz tundnin degë palme dhe ulliri ndërsa Françesku u fut në sheshin e Shën Pjetrit, i ulur në pjesën e pasme të një automjeti të bardhë, me majë të hapur, përpara se të zbrisnin dhe të fillonin shërbimin nga poshtë një obelisku të lashtë egjiptian.
Papa, 86 vjeç, u dërgua në spitalin Gemelli të Romës të mërkurën pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, por u shërua shpejt pas një infuzioni me antibiotikë dhe u kthye në rezidencën e tij në Vatikan të shtunën.

Duke kërkuar të zbusë shqetësimet për shëndetin e tij, Vatikani ka thënë se ai do të marrë pjesë në një sërë ngjarjesh të plotë të Pashkëve këtë javë, periudha më e ngarkuar në kalendarin e Kishës Katolike Romake, duke filluar me shërbimin e së Dielës së Palmës në ajër të hapur.

“Sot numri i tyre është legjion. Popuj të tërë janë të shfrytëzuar dhe të braktisur; të varfërit jetojnë në rrugët tona dhe ne shikojmë nga ana tjetër; emigrantët nuk janë më fytyra, por numra, të burgosurit janë mohuar; njerëzit e shkruar si probleme,” tha ai.

Vështirësitë e tij me lëvizjen e kanë kufizuar pjesëmarrjen e tij në disa ngjarje, dhe siç ndodhi vitin e kaluar, një kardinal i lartë kremtoi meshën aktuale të dielën.

Të fundit

Një vend dedikuar artit dhe kreativitetit, hapet Qendra e Artit dhe Inovacionit në Korçë

Ka hapur dyert për artistët dhe artdashësit Qendra e re e Artit, Kulturës dhe Inovacionit një projekt që e...

Më shumë të rinj të papunë/ “Rinia të mbështetet me grante”

Më shumë se 44.7% e rinisë shqiptare (15-29) është ekonomikisht jo aktive, duke bërë që në vend të ketë praktikisht më shumë të rinj...

Vullkani i Antarktidës nxjerr pluhur ari me vlerë 6 mijë dollarë në ditë, ku shkon ai?

Ekspertët kanë zbuluar afërsisht 80 gramë flori të kristalizuar në xhepat e gazit që emetohen nga mali Erebus, një nga 138 vullkanet aktive të...

Sezoni turistik/ Balla në Rinas: Mirësjellje me të huajt që vijnë në Shqipëri

Në prag të nisjes së sezonit turistik, Ministri i Brendshëm Taulant Balla inspektoi pikën kufitare të Rinasit, ku u njoh nga afër me masat...

Numri i pensionistëve u rrit, por buxheti i shtetit po shpenzon më pak

Rritja e numrit të pensioneve të pleqërisë u përshpejtua në vitin 2023, me ritmet më të larta të gjashtë viteve të fundit. Sipas të dhënave...

Lajme të tjera

Web TV