Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi botës që të kujdeset më mirë për të varfërit, të vetmuarit dhe të pafuqishmit.

Mijëra njerëz tundnin degë palme dhe ulliri ndërsa Françesku u fut në sheshin e Shën Pjetrit, i ulur në pjesën e pasme të një automjeti të bardhë, me majë të hapur, përpara se të zbrisnin dhe të fillonin shërbimin nga poshtë një obelisku të lashtë egjiptian.
Papa, 86 vjeç, u dërgua në spitalin Gemelli të Romës të mërkurën pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, por u shërua shpejt pas një infuzioni me antibiotikë dhe u kthye në rezidencën e tij në Vatikan të shtunën.

Duke kërkuar të zbusë shqetësimet për shëndetin e tij, Vatikani ka thënë se ai do të marrë pjesë në një sërë ngjarjesh të plotë të Pashkëve këtë javë, periudha më e ngarkuar në kalendarin e Kishës Katolike Romake, duke filluar me shërbimin e së Dielës së Palmës në ajër të hapur.

“Sot numri i tyre është legjion. Popuj të tërë janë të shfrytëzuar dhe të braktisur; të varfërit jetojnë në rrugët tona dhe ne shikojmë nga ana tjetër; emigrantët nuk janë më fytyra, por numra, të burgosurit janë mohuar; njerëzit e shkruar si probleme,” tha ai.

Vështirësitë e tij me lëvizjen e kanë kufizuar pjesëmarrjen e tij në disa ngjarje, dhe siç ndodhi vitin e kaluar, një kardinal i lartë kremtoi meshën aktuale të dielën.

Të fundit

Feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç bën Kejvina Kthella

Kejvina Kthella prej vitesh njihej si një nga vajzat më të bukura të showbiz-it, por së fundmi u bë...

Sopranoja italiane Ana Pirozzi vjen për Master Class në Tiranë, pa pagesë për të rinjtë

Sopranoja e njohur italiane, Ana Pirozzi do të jetë në Tiranë për një master class falas për të rinjtë. Këtë e bëri me dije...

Kur duhet të hamë më shumë mish në dimër apo verë? Ja çfarë thonë mjekët

Kur jashtë është ftohtë dhe temperaturat bien nën zero gradë Celsius, shpesh mund të shërbejë si një instinkt për të kërkuar porcione ushqimi më...

7 vende përrallore të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë gjatë jetës tuaj

Cilido qoftë versioni juaj i parajsës në tokë, vendet më poshtë jo vetëm që mahnisin sytë me bukuritë e rralla natyrore por edhe mbushin...

Fushata i kushton shtrenjtë, Mitsotakis rezulton me Covid 19

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka rezultuar pozitiv për Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë helene i cili ka anuluar...

Lajme të tjera

Web TV