test

Yuri Kim vizitë në 7 bashkitë veriore, takim me qytetarët dhe drejtues të komunitetit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka vizituar shtatë bashki veriore: Klos, Mat, Mirditë, Shkodër, Vau i Dejës, Pukë dhe Fushë-Arrëz.

Bëhet me dije se gjatë këtij turi, ambasadorja është takuar me qytetarë ku kanë folur për shqetësimet e tyre si dhe me drejtues të komunitetit.

Kim është takuar gjithahstu dhe me peshkopin Gjerghj Meta, si dhe me ka nderuar Musine Kokalarin dhe Marie Tucin, dhe të tjerëve që i rezistuan komunizmit në emër të lirisë dhe dinjitetit.

Postimi i plotë i ambasadës së SHBA:

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim vizitoi këtë javë shtatë bashki veriore – Klos, Mat, Mirditë, Shkodër, Vau i Dejës, Pukë dhe Fushë-Arrëz – si pjesë e udhëtimeve të saj për t’u takuar me shqiptarë nga çdo cep i vendit.

Ambasadorja pati mundësinë të taohej me njerëz nga shumë sfera të jetës, nga drejtues të komunitetit si peshkopi Gjergj Meta te mësues, studentë dhe të rinj që po mësojnë anglisht përmes iniciativave të mbështetura nga Ambasada dhe duke punuar për të përmirësuar komunitetet e tyre.

Të rinjtë dhe pronarët e bizneseve ndanë traditat e pasura kulturore të rajonit. Ata diskutuan gjithashtu shqetësimet e tyre si dhe shpresat për të ardhmen.

Ambasadorja Kim i bëri një nderim të veçantë Musine Kokalarit dhe Marie Tucit, dhe të tjerëve që i rezistuan komunizmit në emër të lirisë dhe dinjitetit. Ajo vizitoi edhe kishën e Shën Mërisë, ku kujdestari Pashuk Deja i tregoi për të kaluarën e saj të rrëfyer.

Në Fushë Arrëz, Ambasadorja u takua me një vullnetar të Korpusit të Paqes që jeton atje për të dëgjuar për punën që po bën me komunitetin vendas.

 

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV