VIDEO/ Manchester City bën detyrën në transfertën e Southampton, Haaland shënon eurogol

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Manchester City ka fituar me rezultat të thellë 4-1 në udhetim te Southamptoni në ndeshjen e vlefshme për javën e 30-të në Ligën Premier.

Ekipi i Pep Guardiolas ka vazhduar serinë pozitive në kampionat, duke marrë edhe fitoren e pestë radhazi dhe duke iu ofruar në pesë pikë Arsenalit.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Cityt, por ata arritën vetëm në fund ta gjejnë golin e epërsisë.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 45-të dhe ishte Erling Haaland, i cili shënoi për 0-1 pas asistimit të Kevin de Bruyne.

Në pjesën e dytë, City vazhdoi me dominim duke shënuar edhe tri gola, ndërsa vendasit tunden rrjetën një herë.

Jack Grealisht (58’) u përkujdes të shënojë për 0-2, ndërsa Haaland me golin e dytë personal në minutën e 68-të çoi epërsinë në 0-3.

Vendasit arritën të kthehen në lojë duke shënuan me anë të Sekou Mara (73’) për 1-3, por Julian Alvarez (75’) nga penalltia u përkujdes për rezultatin përfundimtar 1-4.

Pas kësaj fitore, City e sheh veten në pozitën e dytë me 67 pikë, ndërsa Southampton i fundit me vetëm 23 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, City luan në shtëpi ndaj Leicester Cityt, ndërsa Southamptoni e pret Crystal Palace.

Të fundit

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Manchester City mposht West Hamin dhe shpallet kampion për të 10-tën herë në histori

Manchester City fiton titullin e dhjetë kampion të Premier League si dhe të katërtin radhazi, duke shkruar historinë e elitës së futbollit anglez, pasi...

Lajme të tjera

Web TV